Kariyer geliştirme sürecinde kadın çalışanların karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri: Trabzon ili kamu sektöründe bir uygulama
The problems faced by women on career development process and solution proposals: A case study in public sector in Trabzon province
- Tez No: 430764
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu araştırmanın amacı, kadın çalışanların kariyer geliştirme sürecinde karşılaştıkları sorunların incelenmesi ve bu sorunların çözümüne yönelik öneriler geliştirilmesidir.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; kariyer geliştirme kavramıyla ilgili, ikinci bölümde ise kariyer geliştirme sürecinde kadın çalışanların yaşadıkları sorunlar ile ilgili bir alanyazın taraması gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, Trabzon ili kamu sektöründe kadın çalışanların kariyer geliştirme sürecinde yaşadıkları sorunların tespit edilmesine yönelik gerçekleştirilen saha çalışması ile ilgili genel değerlendirmeler yer almaktadır. Çalışma karma yöntem (nicel ve nitel yöntem birlikte) kullanılarak yürütülmüştür. Nicel analiz kısmındaki anket verilerinin değerlendirilmesinde SPSS 23 paket programı kullanılmıştır. Hipotezlerin test edilmesinde, faktör analizi ve Kruskall Wallis testinden yararlanılmıştır. Nitel analiz kısmında ise, betimsel ve içerik analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda; kadın çalışanların kariyer geliştirme sürecinde çoklu sorumlulukların üstesinden gelme, toplumsal cinsiyet kalıpyargıları, örgüt kültürü, insan kaynakları uygulamalarında cinsiyet ayrımcılığı, kadınların kendilerine koydukları engeller, mentor eksikliği ve kadın yönetici algıları ile ilgili sorunlar yaşadıkları tespit edilmiştir. Bölümün sonunda, bu sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the problems faced by women on career development process and offer solutions to the problems.The study is organized into three sections. In the first and second sections; a literature review is made. In the first section, the concept of career development is explained. In the second section; problems faced by women in working life are examined. In the third section of study; an overall assessment is made about the results of a case study about problems on career development process of women in public sector in Trabzon. A mixed method (quantitative and qualitative methods) is used in the case study. In the quantitative analysis part, the data obtained from the questionnaire is analyzed by using SPSS 23 Statistical Package for Social Sciences program. Factor analysis and Kruskall Wallis tests are used in order to test the hypotheses. In the qualitative analysis part, descriptive and content analysis are made. As a result; it is revealed that the women faced problems about overcoming the multi responsibilities, gender stereotypes, organizational culture, occupational discrimination in human resource practices, barriers that put by themselves, lack of mentors and perceptions of women managers on career developlment process. At the end of the section, solutions are offered for these problems.