Rekabet ortamındaki firmaların tedarik süreçleri için şebeke engelleme yaklaşımına dayalı model önerileri
Model proposals based on network interdiction approach for procurement process of firms in competitive environment
- Tez No: 431083
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVRİYE GENCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Firmalar rekabet ortamında ayakta kalabilmek adına üretim, lojistik, pazarlama, müşteri ilişkileri yönetimi gibi temel süreçlerinde rekabetçi stratejiler geliştirmek zorundadır. Çalışmada, lider ve takipçi olarak adlandırılan iki rakip firmanın rekabetçi mal satın alma süreçleri Şebeke Engelleme Problemi yaklaşımı şeklinde ele alınmıştır. Aynı bölge ve faaliyet alanında üretim yapan iki rakip firmanın aynı mallara ihtiyaç duymasından dolayı firmalar aynı tedarikçi kümesi üzerinden mal tedariğini gerçekleştireceklerdir. Firmalar yakın ya da uygun maliyetli tedarikçilerdeki mal miktarını düşüreceğinden, birbirlerinin üretimini riske sokabileceklerdir. Bu risk, firmaları çeşitli politika arayışına sürükleyecektir. Bu kapsamda çalışmada, lider firmanın çeşitli anlaşma ya da sözleşmelerle tedarikçileri takipçi firma için engelleyebildiği dikkate alınarak, tedarikçi kapasitesinin kesikli ve sürekli engellendiği durumlar incelenmiştir. Kesikli engellemede, tek ve iki aşamalı tedarik zinciri üzerinde lider firmanın tedarikçileri engelleme durumu engelleme bütçesi dâhilinde incelenmiştir. Ayrıca engelleme bütçesi belirlemeye yönelik analizler yapılmıştır. Bu analizlerde, liderin stratejilerine yönelik çeşitli yaklaşımlar önerilerek bütçe için üst sınır değer tespiti; kesikli engellemede ortaya çıkan bütçenin etkin kullanılamama durumu için ise tek aşamalı-çok ürünlü tedarik zinciri üzerinde bir hedef programlama modeli önerilmiştir. Sürekli engellemede, tek aşamalı tedarik zinciri üzerinde liderin bütçe kadar engellemesi ve liderin kendi talebi kadar engellemesi (korumacı yaklaşım) durumları incelenmiştir. Liderin bütçe kadar engellemesi durumunda tedarikçileri engelleme başarı oranını dikkate alan çevredeki aksaklılara duyarlı bir model önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to survive in the competitive environment firms must develop competitive strategies in essential processes such as manufacturing, logistics, marketing, and customer relations management. In this study, the competitive purchasing process of two rival firms which are named as the leader and follower is handled with network interdiction problem approach. As the two rival firms which operate in the same activity area and the same region need the same goods, they perform procurement of goods on the same set of suppliers. Since the firms can reduce the amount of goods in nearby or budget-friendly suppliers, they may put the production levels of each other in danger. This risk compels the firms to seek various policies. In this context, the situations of discrete or continuous interdiction of supplier's capacity on defined supply chains where the leader firm can interdict the suppliers with various agreements or contracts are investigated. In discrete interdiction, the problem in which the leader firm interdicts the supplier on single and two echelon supply chains is studied within the interdiction budget. Moreover, the analyses that are oriented to determine the interdiction budget are done. In these analyses, the upper bound determination is analyzed by proposing various approaches devoted to the leader's strategies. A goal programming model that is defined on single echelon-multi products supply chain is proposed for the situations of inability to use the budget efficiently that arise out of discrete interdiction. In continuous interdiction, on single echelon supply chain the states of the interdiction of the leader as much as the budget and the interdiction of the leader as much as the leader's own demand (conservator approach) are examined. In the interdiction of the leader as much as the budget, a model considering the success rate of interdicting the supplier is proposed. Therefore, it shows that the model is sensitive to disruptions in the environment.