Ankara'daki hastanelerin etkinliğinin iki aşamalı veri zarflama analizi ile incelenmesi
The efficiency investigation of hospital in Ankara by two-stage data envelopment analysis
  1. Tez No: 431105
  2. Yazar: MERVE KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI HASAN ÖRKCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde insanların sağlık hizmetine olan ihtiyaçları diğer sektörlere göre daha fazla artmaktadır. Hastaneler sağlık hizmeti sunmak üzere değişen teknoloji, artan maliyet ve rekabet koşullarında faaliyetlerini sürdüren, sağlık kurumlarıdır. Hastanelerin performans düzeylerini belirlemeleri daha etkin konuma gelebilmek için nasıl bir strateji uygulayacaklarına karar vermeleri gerekmektedir. Bu nedenle minimum girdi kullanarak maksimum çıktı yoluyla optimum verimlilik başarılabilir. Son yıllarda iki aşamalı ya da genel olarak çok aşamalı bir üretime sahip olan sistemlerin performans değerlendirmesi için Veri Zarflama Analizi (VZA) tabanlı modeller geliştirilmektedir. Bu çalışmada Ankara'daki devlet hastaneleri çok periyodlu iki aşamalı VZA modeli ve Malmquist indeksi ile ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, the needs for health services of people further increase compared to other sectors. The hospitals are health care institutions that sustain their facilities for providing health care despite of changing technology, increased costs and competitive conditions. The hospitals have to determine their performance levels and decide how they perform a strategy in order to be efficient. Therefore, they can have optimal productivity through achieving maximum output by using minimum input. In recent years, data envelopment analysis (DEA) based models are developed for performance evaluation of systems having two-stage or generally a multi stage production. In this study, state hospitals in Ankara are address multi-period two-stage DEA model and Malmquist index.