Güneş enerjisi kaynaklı absorpsiyonlu ısı yükselticisi ve organik rankine çevrimi kullanılarak elektrik üretiminin incelenmesi
Investigation of power generation from solar thermal energy using absorption heat transformer and organic rankine cycle
- Tez No: 431137
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ HORUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde ticari olarak hazır olan organik Rankine çevrimi sistemleri kullanılarak elektrik üretimi hızla artmaktadır ancak güneş ısıl elektrik üretimi uygulamaları hala sınırlıdır. Güneş ısıl elektrik uygulamalarını artırmanın bir yolu ucuz ve yaygın olan düz kollektörler ile elektrik üretmek olabilir. Düz kollektörlerden düşük sıcaklıklarda (80 oC-100oC) sıcak su üretmek mümkündür. Bu çalışmada düşük düz kollektör çıkış sıcaklıklarının absorbsiyonlu ısı yükselticisi ile yükseltilerek organik Rankine çevriminin çalıştırılması önerilmiştir. Önerilen sistemin termodinamik analizleri yapılmıştır. Tüm sistemin verimini etkileyen tasarım parametreleri incelenmiştir ve sistemin farklı tasarım koşullarında yıllık elektrik üretimi simüle edilmiştir. 1 MW türbin gücüne göre tasarlanan ve ısıl depolaması olmayan sistemin yıllık elektrik üretimi Ankara için yıllık 1907 MW-h, Antalya için 2117 MW-h olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Power generation using commercially available organic Rankine cycle systems is expanding in a fast manner, however solar power generation applications are still limited. One way to extend solar power generation applications can be using low cost flat plate collectors. Hot water at low temperatures (80 oC -100 oC) is obtainable from flat plat collectors. In this study lithium bromide absorption heat transformer systems are proposed to boost the temperature of low flat plate collector outlet temperatures in order to drive an organic Rankine cycle. Thermodynamic analyses of the proposed system are carried out. Parameters effecting overall performance of the system are investigated and yearly electric production of the system is simulated under different design conditions. Yearly electric production for Ankara and Antalya is found to be 1907 MW-h and 2117 MW-h respectively for a system designed for 1 MW turbine output without a thermal storage.