Öğretmen gereksiniminin yaş piramitleri kullanılarak belirlenmesi (2015-2020)
Determination of teachers' demand by using age pyramids (2015-2020)
  1. Tez No: 431253
  2. Yazar: ANIL SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KARAKÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Son kırk yıldır Türkiye'deki kamu okullarında öğretmen sayıları yetersizdir. Günümüzde de, öğretmen istem-sunum (talep-arz)dengesizliği halen devam etmektedir ve bunun nedeni öğretmen sunumundaki fazlalıktır. Bu durum, eğitim planlamasında kısa vadeli çözümlerin devreye sokulması ve rasyonel, bilimsel ve maliyet-etkin yaklaşımların kullanılmaması ile ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki kamu okullarında, 2015- 2020 yılları arasında yaşa bağlı olarak emekli olanlardan kaynaklanan öğretmen gereksinimini yaş piramitleri ile belirlemektir. Bu çalışmada sunulan bilgiler Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri'nden (MEBBİS) alınmıştır. MEBBİS'ten ulaşılabilen en yakın zamandaki bilgiler kullanılmıştır. Bu bilgiler, öğretmenlerin cinsiyet, doğum yılı ve branşını kapsamaktadır. Tüm yaş piramitleri, Statistical Package for the Social Science (SPSS)yazılımında, cinsiyet dikkate alınarak öğretmenlerin branşlarına göre oluşturulmuştur ve yaş ile ilişkili emeklilik sayısı her bir yılda her branş için hesaplanmıştır. Öğretmen istem ve sunumunun tahmini çeşitli içsel ve dışsal faktörlerden belirgin biçimde etkilenen karmaşık bir süreçtir. Yaş ile ilişkili emeklilik, bu faktörlerden biridir. Çalışmanın, yaş piramitlerinin yaş ilişkili emeklilikten kaynaklanan öğretmen gereksiniminin belirlenmesinde yararlı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Until the last four decades, number of teachers have been insufficient in public schools of Turkey. Nowadays, there is still an overall imbalance between supply and demand for teachers, because teacher supply is in surplus. It is associated with engaging short-term solutions and not being used rational, scientific and cost-effective approaches for educational planning.The aim of the study is to determine an adequate demand of teachers in public school of Turkey, resulting from age-related retirements between 2015-2020, via age pyramids. Information presented in this study was drawn from Ministry of National Education Information Technology (MEBBİS). The most up to date information available in MEBBİS was used. The informations include gender, year of birth and speciality of teachers.According to the speciality of teachers, all age pyramids were created by Statistical Package for the Social Science (SPSS) software, taking into account gender and number of age-related retirements was calculated for each speciality in each single year. Graphics were created.Forecasting teacher supply and demand is a complex process, impacted significantly by a range of internal and external factors. Age-related retirement is one of these factors. Our study is suggested that age pyramids can be useful to determinate demand of teachers resulting from age-related retirements.