Kadın ve toplumsal katılım sorunları: Yerel yönetim çözümleri
The problems of women's social participation: Local government solutions
  1. Tez No: 431473
  2. Yazar: SONGÜL KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Social Services
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kadın ve erkeğin toplumsal yaşamda tam eşitliği, ancak gerçek anlamda demokrasinin yaşama geçirilmesiyle mümkündür. Kadınlar eşit haklara sahip olmak için ülkemizde ve dünyanın her yerinde uzun mücadeleler vermişlerdir. Ancak gerek ülkemizde gerekse dünyanın birçok yerinde kadınlar hala ikincil konumda ve kazanılmış haklarını dahi eşit bir şekilde kullanamamaktadırlar. Erkek egemen anlayışının beslediği toplumsal değer yargıları, geleneksel yapı ve toplumsal cinsiyet yaklaşımları, kadınların kazanılmış haklarını etkin bir şekilde kullanmalarına engel teşkil etmektedir. Kadınlara karşı ayrımcılığı önlemenin yolu, hem merkezi hem de yerel düzeyde toplumsal cinsiyete duyarlı politikalar üretilmesinden geçmektedir. Kadınların yaşamlarını kolaylaştıran politikalar geliştirilmesi, cinsiyet eşitliğinin sağlanmasında son derece önemlidir. Bu çalışmada, kadınların tarihsel olarak ikincil konumda kalmalarının arka planı incelenip, özellikle toplumsal cinsiyet temelinde yerel yönetimlerin kadınlara yönelik çalışmaları ve hizmet anlayışlarındaki yaklaşımları üzerinde durulmuştur. Konunun daha anlaşılır olmasını sağlamak amacıyla, farklı siyaset anlayışında hizmet veren Kadıköy ve Üsküdar Belediyeleri'nin kadınlara yönelik hizmetleri incelenmiştir. Bu çalışmadaki temel amaç, yerel yönetimlerin ekonomik, sosyal ve siyasi alanlarda, yönetim anlayışlarında ve hizmetlerinde kadın sorunlarına yaklaşımlarını ve çözümlerini incelemektir. Konuyla ilgili olarak birçok kaynağa yer verilmiş, literatür taraması yapılarak çeşitli makale, tez ve kitaplar incelenmiştir. Bunun yanında Kadıköy Kent Konseyi Kadın Meclisi, Kadıköy Sosyal işler Müdürlüğü, Kadıköy Sağlık İşleri Müdürlüğü, Kadıköy Belediyesi Strateji Planlama Müdürlüğü, Üsküdar Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü, Üsküdar Belediyesi Sığınma Evi Sorumlusu ve Üsküdar Belediyesi ÜSİM merkezi ile yüz yüze mülakat çalışması ve telefon görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bulguları; farklı siyasal anlayıştaki her iki belediyenin kadınlara yönelik yaklaşımlarında ve uygulamalarında farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Anahtar Kelimeler : Kadın, Toplumsal Cinsiyet, Yerel Yönetimler, Yerel Hizmetler
Özet (Çeviri)
Absolute equality of women and men in social life is only possible with the actualization of democracy in real term. Women living in our country have struggled both in our country and throughout the world in order to get the equal rights. But both in our country and many other countries of the World, women have still been on the second position and can't use their own rights obtained equally. The fact that male-dominant system has maintained the social value judgements, traditional construction and the gender mainstreaming has obstructed that women use their own rights obtained actively. The way of preventing the discrimination to women is related to producting the policies sensitive to the gender mainstreaming both in the central and the local levels. That women have developed policies making life easier is highly important to provide the gender equality. In this study, background of why women have been on the second position historically is examined and the studies on women and approaches on the service concept especially as gender mainstreaming by the local authorities are based. Service for women of Kadikoy and Uskudar municipality, giving service in different political concepts, is examined so that the topic is more understandable. The main purpose in this study to examine the solutions and approaches on women's problems of the local authorities in the area of social, economical, political and management conceptions. It has been given many sources about that, various articles, theses and books have been examined by way of literature scanning. In addition, telephone interviews and face to face interviews with Women's City Council of Kadikoy , Kadikoy social affairs Directorate , Kadikoy Health Affairs Directorate, Kadikoy Municipality Directorate of Strategic Planning, Uskudar Municipal Social Affairs Directorate, Uskudar Municipality Shelter Officer and Uskudar Municipal USIM Center has been done. Research findings put down the fact that there are differences about approaches and practice on women who between both municipalities having different political understanding. KeyWords : Women, Gender Mainstreaming, Local Authorities, Local Services