The factors that influence the wine purchasing frequency of young consumers
Genç tüketicilerin şarap satın alma sıklıklarını etkileyen faktörler
  1. Tez No: 431508
  2. Yazar: UĞUR KAÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİME SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezin genel temel amacı özellikle genç nüfusun şarap satın alma sıklığını etkileyen faktörleri incelemektir. Ayrıca, bu çalışma Türkiye'deki genç kesimin fiyat algısını, diğer gruplardan etkileşimini, sağlık bilincini, şarapla ilgili olmasını ve şarap seçim ölçütlerini de inceleyecektir. Bu araştırma için kantitatif araştırma yöntemi kullanılacaktır. Şarap sektörü nüfussal bağlamda birçok farklı gruplara ve bölümlere ayrılmıştır. Bu karışık ve kompleks yapısından ötürü şarap, pazarlama perspektifinden bakılması ve incelenmesi çok zor bir konu olmuştur. Genç tüketicilerin şaraplar hususunda nasıl seçim yaptığı ve satın aldığının incelenmesi konusu karmaşık olma özelliğini sürdürmektedir. Şarap genç tüketicilerin kafasında gerek ürünün görsel özellikleri (etiketi, şişesi gibi), gerek sosyal, psikolojik, çevresel ve kişisel anlamda bir tür karmaşa yaratmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'deki genç nüfusun şarap satın alma özelliklerinin değerlendirilmesi ve şarap satın alma sıklığını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Ampirik çalışma 5 farklı ölçü skalasından elde edilen 92 sorudan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of the research was to identify factors affecting the frequency of purchasing wine for young people. On the other hand, the study also aimed at exploring different perspectives of young consumers in Turkey about, interpersonal influence, health consciousness, consumer involvement and choice criterias related to wine. A quantitative research method has been adapted to conduct this study. Wine market consists of several divisions that are influenced by demographics, psychographics and the context in which it is consumed. Given the complex nature of the product itself, but also of the market, wine is one of the consumer products that is most difficult to address from a marketing perspective. Understanding how young consumers choose and purchase a brand of wine maintains to be a complex issue and problem. Wine is a product that creates confusion among young consumers, because of the large number of indexes on the label, such as brand name, region or grape variety and the other factors such as psychological, social, environmental and personal. Unlike most food products, wine taste may differ in a given year depending on the harvest, though the brand and other extrinsic information remain the same. The study on which this thesis is based on aims to analyze young wine consumers' purchase criterias of wine including young consumers in Turkey, Research objectives include: evaluating the features of the wine purchasing behavior and identifying factors that influence the frequency of wine purchasing for young people. The empirical study is comprised of 92 questionnaires, which were derived from five different measurement scales.