The Effects of mastery learning method of instruction and a particular conpectual change strategy on achievement and misconception levels of eighth grade science students
Tam öğrenme yöntemi ve özel bir kavramsal değişim stratejisinin sekizinci sınıf öğrencilerinin fen bilgisi dersindeki başarı ve yanlış kavramsallaştırma düzeyine etkileri
  1. Tez No: 43152
  2. Yazar: YAKUT GAZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZVER YILDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Tam öğrenme Yöntemi ve özel Bir Kavramsal Değişim Stratejisinin Sekizinci Sınıf öğrencilerinin Fen Bilgisi Dersindeki Başarı ve Yanlış Kavramsal 1 aştırma Düzeyine Etkileri Yakut Gazi Bu çalışmanın amacı, Tam öğrenme Yöntemi ve özel geliştirilmiş bir Kavramsal Değişim Stratejisinin sekizinci sınıf öğrencilerinin fen bilgisi dersindeki başarıları ve yanlış kavramsallaştırma düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmanın örneklemini özel bir okuldaki dört değişik sınıfta ingilizce fen bilgisi okuyan 83 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Bu gruplardan ilkinde (21 kişi) Tam Öğrenme ve Kavramsal Değişim Stratejisi bir arada uygulanmış, ikincisinde, sadece Tam öğrenme Yöntemi kullanılmış (21 kişi), üçüncüsünde Kavramsal Değişim Stratejisi uygulanmış (22 kişi), dördüncüsü ise kontrol sınıfı olarak kullanılmıştır (19 kişi). Dört sınıf da bu şartlarda 3 öğrenme birimi boyunca öğrenim görmüşlerdir. Çalışmanın ilk bağımsız değişkeni Tam öğrenme Yöntemidir. Bu yöntemde öğrencilere, her öğrenme biriminitamamlanmasının ardından öğretim amaçlarına göre hazırlanan izleme testleri uygulanmıştır. Eğer öğrenciler yüzde 85 olarak belirlenmiş olan erişi düzeyine erişemedilerse öğretmenin yanlışları düzeltici çalışmasından sonra paralel izleme testini almışlardır. Kavramsal Değişim Stratejisinin uygulandığı sınıflarda, öğrenciler o öğrenme birimi ile ilgili ortaya çıkarılmış yanlış kavramsallaştırmaları değiştirmek üzere hazırlanmış sorulardan oluşan alıştırma formları üzerinde çalışmışlardır. Tam Öğrenme Yöntemi ve Kavramsal Değişim Stratejisinin birlikte uygulandığı sınıfta öğrenciler ölçüt başarıya ulaştıktan sonra bu alıştırma formunu kullanmışlardır. öğrencilerin başarı düzeyi izleme testlerinden yararlanarak hazırlanan bir erişi testi ile, yanlış kavramsallaştırma düzeyleri ise araştırmacı tarafından hazırlanan ve pilot çalışması önceden yapılan bir yanlış kavramsallaştırmaları ortaya çıkarmaya yönelik test (CHERMIT) ile ölçülmüştür. çalışmanın denenceleri şunlardır:. Tam öğrenme Yöntemi ve Kavramsal Değişim Stratejisinin, erişi testi ile ölçülen başarı üzerine anlamlı bir etkisi olacaktır.2. Tam öğrenme Yöntemi ve Kavramsal Değişim Stratejisinin öğrencilerin yanlış kavramsallaştırmalarını ortaya çıkarmaya yönelik test (CHERMIT) ile ölçülen kavramsal öğrenme düzeyi üzerine anlamlı bir etkisi olacaktır. 3. Kavramsal Değişim Stratejisinin Tam öğrenme Yöntemi üzerine çoğalgan etkisi olacaktır. Bu nedenle, hem Tam öğrenme hem de Kavramsal Değişim Stratejisinin uygulandığı sınıftaki öğrenciler erişi testinde kontrol sınıfından daha başarılı olmakla kalmayıp, sadece Tam öğrenme ve sadece Kavramsal Değişim Stratejisinin uygulandığı sınıflardan da daha başarılı olacaklardır. 4. Tam Öğrenme Yöntemi ve Kavramsal Değişim Stratejisinin birlikte uygulandığı sınıfın öğrencileri yanlış kavramsallaştırmanın ölçüldüğü testte sadece Tam öğrenme ve sadece Kavramsal Değişim Stratejisinin uygulandığı sınıflardan daha başarılı olacaklardır. Çalışmanın sonuçları iki yönlü varyans analizi, Newman- Keuls formülü, E korelasyon oranları ve etki oranları analizi kullanılarak incelenmiştir. Verilerin analizi sonucunda şu bulgular elde edilmiştir: 1. Tam öğrenme Yönteminin öğrencilerin fen bilgisi dersindeki başarısı üzerinde kuvvetli etkisi vardır. Kavramsal Değişim Stratejisi de başarıyı arttırmaktadır, xfakat bu etki istatistiki olarak anlamlı değildir. 2. Tam Öğrenme Yöntemi öğrencilerin yanlış kavramsal 1 aştırma düzeyini de anlamlı derecede etkilemektedir ancak Kavramsal Değişim Stratejisi öğrencilerin CHERMIT notları üzerinde sadece bir artış eğilimi sağlayabilmiştir. 3. Bu iki yöntemin erişi testindeki etkisi çoğalgandır ve her ikisinin de tek başına yarattıkları etkiden fazladır. 4. Tam öğrenme Yönteminin ve Kavramsal Değişim Stratejisinin öğrencilerin CHERMIT testindeki başarıları üzerindeki etkisi farklıdır ve çoğalgandır. 5. Her iki testte de Tam öğrenme Yöntemi ve Kavramsal Değişim Stratejisinin birlikte uygulandığı sınıf en yüksek başarıyı göstermiş, bunu sırasıyla sadece Tam öğrenme Yönteminin uygulandığı sınıf, Kavramsal Değişim Stratejisinin uygulandığı sınıf ve kontrol sınıfı izlemiştir. Çalışmanın bulguları Tam öğrenme Yönteminin, beklendiği gibi, öğrencilerin başarı düzeylerini arttırıp yanlış kavramsallaştırma düzeylerini azaltmış fakat Kavramsal Değişim Stratejisinin bu etkisi sadece bir eğilim niteliğinde olmuştur. Ancak, Tam öğrenme Yönteminin öğrencilerin erişi testindeki başarısına etkisi, yanlış kavramsallaştırma düzeyine olan etkisinden çok daha kuvvetlidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effects of Mastery Learning Method of Instruction and a Particular Conceptual Change Strategy on Achievement and Misconception Levels of Eighth Grade Science Students by Yakut Gazi The purpose of this study is to examine the effects of Mastery Learning method of instruction and a particular Conceptual Change Strategy in increasing the achievement and decreasing the misconception levels of students. The sample of the study was comprised of 83 eighth grade (last year of junior high school) students of a private school in Istanbul studying science in English in four different classes. The first group of these students (n=21 ) was assigned to Mastery Learning with Conceptual Change Strategy being implemented. A second group was the Mastery Learning group (n=21 ). Conceptual Change Strategy was implemented in a third group of students (n=22). The fourth group of students were used as the control group receiving none of these treatments (n=19). All four groups were instructed under these conditions during three learning units. The first independent variable of the study is Mastery Learning. Students under this intervention received formative tests that were constructed according to the vbehavioral objectives, upon the completion of each learning task. If the students could not attain the specified level of achievement which was 85% level of learning, they took the parallel formative tests after the correctives given by the teacher. In the Conceptual Change classes, after the completion of the learning tasks, students used worksheets that were prepared to induce changes on the identified misconceptions related to that particular learning task. In the Mastery Learning with Conceptual Change class, these worksheets were used after the students reached the criterion level of mastery. The level of achievement of students was measured by a summative achievement test constructed using the formative tests. The level of misconceptions was assessed using a misconception detection test (CHERMIT) developed and pilot tested by the researcher. The hypotheses of the study were: 1. The effects of Mastery Learning and the conceptual change strategy will be significant on achievement measured by the summative test. vx2. The effects of Mastery Learning and Conceptual Change Strategy will be significant on correct science conceptualizations of students measured by the misconception detection test related to chemical reactions. 3. Conceptual Change Strategy will have an additive effect to the Mastery Learning method of instruction. Therefore, the class under both Mastery Learning and conceptual change will not only achieve higher than the control group on the summative test, but will also have highest mean scores when compared to the Mastery Learning alone and conceptual change alone classes. 4. The students of the class studying under Mastery Learning and Conceptual Change will do better on the misconception test than both the Mastery Learning alone and the Conceptual Change alone classes. The results were analyzed using two-way analyses of variance, hi correlation ratios, Newman- Keu Is formula, and effect size analyses. These analyses of the data indicated that : 1. Mastery Learning has strong effects on the science achievement of students. Conceptual Change Strategy also increases the achievement but this effect is not statistically significant. vii2. Mastery Learning also effects the level of misconceptions of the students significantly but the Conceptual Change Strategy creates only a trend of increase on the CHEHMIT scores of students. 3. The effect of the two interventions on the summative test is additive and greater than the single effect of either alone. 4. Mastery Learning and Conceptual Change Strategy acts differently on the CHERMIT achievement of students, their effects being additive. 5. On both of the tests, Mastery Learning with Conceptual Change class achieved highest, followed by the Mastery Learning alone class, followed by the Conceptual Change class and finally, followed by the control class. The findings of the study indicate that while Mastery Learning was able to increase the achievement and decrease the misconception levels of students as expected, Conceptual Change Strategy could only create a trend of increase in the achievement and a decrease in the misconception level. However, the effect of Mastery Learning is much stronger on the summative achievement of the students than it is on the level of misconceptions. vi i i