Büllöz akciğerde hacim küçültücü cerrahinin sonuçlarının değerlendirilmesi
Bvolume reduction surgery in ullous lung evaluation of results
- Tez No: 846777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Büllöz akciğer hastalığı (BAH) farklı klinik sorunlarla birlikte ortaya çıkabilir. Büller çoğunlukla altta yatan amfizemli akciğerin bir parçası olarak karşımıza çıkmasına rağmen kronik bronşit, fibrotik akciğer hastalığı ve akciğer kanseriyle birliktelik gösterebilir. Ayrıca sağlam akciğer parankim zemininde de olabilir. Akciğerin karşılaşılan önemli hastalıklarından olan büllöz akciğer hastalığı (BAH), çoğunlukla paraseptal amfizemle birlikte görülmektedir. Amfizem, neden olduğu solunum yetmezliği sonucu yüksek oranda morbidite ve mortaliteye yol açan ilerleyici bir hastalıktır. Genellikle üst loblarda görülürler ve bu hastalar spontan pnömotoraks ile karşımıza çıkabilirler. Büllöz akciğer hastalığının (BAH) etyolojisinde amfizem, sigara kullanımı ve fibrozise yol açan hastalıklar yer alır. Büllere cerrahi girişim uygulayarak semptomların ortadan kaldırılması için yapılan işlemin başarısında, bası altında kalmış, göreceli olarak normal akciğer dokusunun yeniden ekspansiyon kapasitesi en önemli faktördür. Diğer bir deyişle, cerrahi endikasyonun belirlenmesindeki kilit nokta, fonksiyon bozukluğunda, bülün ne derece etkili olduğunun saptanmasıdır (1-2). Hastalığın etiyolojisi ortaya konuldukça, medikal tedaviden göreceği yarar sınırlı olan ileri evre amfizem hastalarında yaşam kalitesini arttırmak ve sağkalıma katkı sağlamak amacıyla cerrahi yaklaşım şekli değiştirilmiştir. Akciğer hacim küçültücü cerrahi (AHKC) ve akciğer nakli amfizemin cerrahi tedavisinde kullanılan iki yöntemdir. Hava yolu bypassı veya endobronşiyal valfların kullanıldığı farklı endoskopik prosedürler ümit verici kısa dönem sonuçları olan yeni yöntemlerdir (3-4). Ancak uzun dönem değerlendirme ve randomize çalışmalara ihtiyaç vardır. Yaptığımız çalışmanın amacı; kliniğimizde büllöz akciğer hastalığına sahip hasta grubuna uygulanan volüm küçültücü cerrahi uygulamalarının sonuçlarının değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Bullous lung disease (BLD) occurs with different clinical problems. may come out. The bullae are often present as part of the underlying emphysema lung. chronic bronchitis, fibrotic lung disease and may be associated with lung cancer. It can also be used on a solid lung parenchyma background. Bullous lung, which is one of the important diseases of the lung, disease (BLD) is mostly seen together with paraseptal emphysema. Emphysema is associated with a high rate of morbidity and mortality as a result of respiratory failure.It is a progressive disease that causes mortality. Usually seen in the upper lobes and these patients may present with spontaneous pneumothorax. bullous lung disease (BLD) causing emphysema, smoking and fibrosis. diseases are included. Elimination of symptoms by surgical intervention to the bullae in the success of the procedure performed for the reexpansion capacity of the lung tissue is the most important factor. In other words, the key point in determining the surgical indication is the function.It is to determine how effective the bulla is in the disease (1-2). As the etiology of the disease is revealed, the benefit from medical treatment will be revealed. To improve the quality of life in patients with advanced emphysema with limited In order to contribute to survival, the surgical approach was changed. Lung volume reduction surgery (LVRS) and lung transplant surgery for emphysema There are two methods used in the treatment. Airway bypass or endobronchial different endoscopic procedures using valves promising short-term are new methods with results (3-4). However, long-term evaluation and randomized studies are needed. The aim of our study; patient with bullous lung disease in our clinic The results of the volume reduction surgery applied to the group is the evaluation.