Malign akciğer lezyonlarının benign akciğer lezyonlarından ayırımında difüzyon MR'da adc değerinin rolü
The role of adc value on diffusion MR in differentiation malign lung lesions from benign lung lesions
- Tez No: 431682
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM AÇIKGÖZOĞLU, YRD. DOÇ. DR. NECDET POYRAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı akciğerin malign ve benign lezyonlarının ayırımında Aparent Diffusion Coefficients (ADC) değerininin ve difüzyon ağırlıklı görüntülemenin (DAG) rolünü değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 112 lezyona sahip 77'si erkek 15'i bayan totalde 92 hasta alındı. Hastaların 77'si erkek 15'i kadındı. Hastaların yaşı 13-83 arasında değişiyordu. Hastalara 1.5T MR cihazı ile akciğer incelemesi yapıldı. Echo planar sekans ile b değeri 50 s/mm2 ve 800 s/mm2 alınarak difüzyon ağırlıklı görüntüler elde edildi ve ADC haritası oluşturuldu. Görüntüler hasta bilgilerinden habersiz birbirinden bağımsız iki radyolog tarafından değerlendirildi. ROİ 2 cm2 olarak belirlendi ve lezyonlardan ADC ölçümü yapıldı. Daha sonra hastaların histoplatolojik tanıları tespit edildi. Tanılar malign ve benign olarak sınıflandı. Verilerin istatistiksel analizi SPSS (versiyon 16,6) programı ile yapıldı. İkili grup karşılaştırmalarında non-parametrik Mann-Withney U testi kullanılarak yapıldı. Malign ve benign lezyon ayrımında eşik değer hesaplamak için receiving operating curve (ROC) analizi yapıldı. İstatistiksel anlamı fark için p değeri 0.05'ten küçük olarak belirlendi. Bulgular: Malign lezyonların ortalama ADC değeri 0,98±0,28 x 10-3 mm2/s (ortalama ± standart deviasyon), benign lezyonların ise ortalama ADC değeri 1,84±0,5 x 10-3 mm2/s (ortalama ± standart deviasyon) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to evaluate the role of apparent diffusion coefficient (ADC) value and diffusion-weighted imaging (DWI) in the differentiation between malignant and benign lung lesions. Material and Method: A total of 92 patients, 77 male and 15 female, between ages of 13-83 years with 112 lesions included in our study. The patients examined by 1.5T MR. DWI obtained by using echo-planar imaging sequence with b value 50 s/mm2 and 800 s/mm2. ADC abtained from DWI. The images interpreted by two independent radiologist who were blinded to patient's history and clinical datas. The ROİ was determined as 2 cm2 areas. The ADC value was measured on lesions. The ADC values and final diagnosis of lesions were documented. Statistical analysis of datas were performed with SPSS software (version 16,6). The comparisions of the paired group were performed with non-parametric Mann Withney U test. ROC analysis was performed for to determine optimal cut-of value in differentiation malignant and benign lung lesions. A p value of less than 0.05 was considered statistically significant. Results: Mean ADC of malignant lesions were 0,98±0,28 x 10-3 mm2/s (mean ± standart deviation), and mean ADC value of benign lesions were 1,84±0,5 x 10-3 mm2/s (mean ± standart deviation).