Küçük hücreli dışı akciğer karsinomlarında PD-L1 ekspresyonunun klinikopatolojik ve prognostik özellikler ile ilişkisi
Clinicopathological and prognostic significance of programmed cell death ligand-1 (PD-L1) expression in patients with non-small cell lung cancer
- Tez No: 431702
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN AKYÜREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyopatoloji, Patoloji, Physiopathology, Pathology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Akciğer kanseri tedavisinde immün kontrol noktalarını hedef alan, bu tedavi yöntemine daha iyi cevap verebilecek, ilaç toksitesinden daha az etkilenecek hasta popülasyonunu belirlemede kullanılabilecek yeni belirteçler aranmaktadır. Çalışmamızda Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tanı almış 300 olguda immün sistem kontrolünde görev alan PD-L1 ekspresyonu, hem tümör hücrelerinde, hem de tümörü infiltre eden inflamatuar hücre gruplarında değerlendirildi. PD-L1 ekspresyonu daha erken yaştaki hastalarda daha yüksek oranda gözlendi (p=0,034). Tümör hücrelerinde ve tümörü infiltre eden inflamatuar hücrelerde PD-L1 ekspresyonu ile cinsiyet, sigara, lenf nodu metastazı, visseral plevral metastaz, tümör çapı, tümörün klinik ve patolojik evresi arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. Tümör hücrelerinde PD-L1 ekspresyonu olan hastalarda sağkalım daha iyi olma eğilimi göstermekteydi (p=0,074) Tümörü infiltre eden inflamatuar hücrelerde PD-L1 ekspresyonu ile sağkalım arasında anlamlı bir farklılık bulunmadı. Modifiye doku mikrodizini kesitleri ve tam doku kesitlerinde PD-L1 ekspresyonu karşılaştırıldığında tümör hücrelerinde PD-L1 ekspresyonu arasında orta derecede farklılık bulundu. Tümöre infiltre inflamatuar hücrelerde PD-L1 ekspresyonunda ise zayıf derecede farklılık gözlendi. Yüksek düzeyde PD-L1 ekspresyonuna sahip KHDAK hastalar PD-L1 inhibitör tedavisinden daha fazla yarar görmektedir. Ancak PD-L1 ekspresyonunun prognostik ve prediktif değeri hakkında halen çelişkiler mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Immune checkpoint targets in the treatment of lung cancer, that can be used to determine the patient population, which may respond better to this treatment and will be affected less toxicity of the drug is required. In our study, we evaluated the PD-L1 expression both in tumor cells and in the tumor infiltrating cells which has a role in immune system control in 300 cases. PD-L1 expression was significantly associated with younger age group (p=0,034). There was no association between PD-L1 expression in tumor and tumor infiltrating cells between sex, smoking status, lymph node metastasis, visceral pleural metastasis, tumor dimension, tumor clinical and pathologic stage. The patients with PD-L1 expression had the trend for better outcome (p=0,074). There was no association between outcome and PD-L1 expression in tumor infiltrating cells. There was moderate agreement for PD-L1 expression between modified tissue microarray and whole tissue sections. There was also poor agreement for PD-L1 expression between modified tissue microarray and whole tissue sections. The patients with NSCLC who had significant PD-L1 expression have better response to PD-L1 pathway inhibitors. There are still concerns about the prognostic and predictive significance of PD-L1 expression.