Kronik periodontitisli hastaların kök yüzeyi düzleştirmesinde kullanılan elmas frezlerin etkinliğinin gracey küretleri ile karşılaştırılması
Comparing the effectiveness of diamond burs with gracey curettes in root planing in chronic periodontitis patients
  1. Tez No: 431923
  2. Yazar: FATMA TÜRKTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ERALP BUDUNELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Periodontitis, mikrobiyal dental plağın yol açtığı enflamatuvar bir hastalıktır. Hastalığın ilerlemesiyle birlikte fonksiyon, fonasyon ve estetik ile ilgili önemli problemler ortaya çıkar. Periodontal tedavide sert ve yumuşak eklentiler kaldırılıp günlük plak kontrolünün de sağlanmasıyla periodontal doku iyileşmesi hedeflenir. Günümüze kadar pek çok aletin etkinliği değerlendirilse de Gracey küretleri kök yüzeyi düzleştirmesinde en sık kullanılan yöntemdir ve tedavide altın standart olarak kabul edilmektedir. Çalışmamızda cerrahisiz periodontal tedavide kullanılan Intensiv Perio Set elmas frezlerinin etkinliğini Gracey küretleri ile klinik, mikrobiyolojik, biyokimyasal incelemelerle karşılaştırmalı olarak değerlendirmeyi ve bu bulguları taramalı elektron mikroskop incelemesiyle de desteklemeyi amaçladık. Çalışmaya yaygın kronik periodontitis tanısı konan 12 hasta dahil edilerek, aynı hastanın Intensiv Perio Set ile kök yüzeyi düzleştirmesi yapılan iki yarım çenesi test grubunu, Gracey küretiyle kök yüzeyi düzleştirmesi yapılan iki yarım çenesi kontrol grubunu oluşturdu. Sondalama derinliği, klinik ataşman seviyesi, plak indeksi ve papil kanama indeksi ölçümleri başlangıçta ve periodontal tedavi sonrası 1, 3, ve 6. ay kontrol dönemlerinde yapıldı. Subgingival plak ve dişeti oluğu sıvısı (DOS) örnekleri başlangıçta ve tedavi sonrası 1. ayda alınarak saklandı. Hastaların seans sırasında duydukları rahatsızlık hissi ve seans süreleri kaydedildi. Ayrıca 21 tane çekim endikasyonlu dişte de hiçbir tedavi yapılmayan, kök yüzeyi düzleştirmeleri çekim öncesi hasta ağzında Intensiv Perio Set ile ve Gracey küretiyle yapılan olmak üzere üç farklı grup oluşturuldu ve sonrasında çekilen dişler taramalı elektron mikroskopla (SEM) incelendi. Sondalama derinliği, klinik ataşman seviyesi ile plak ve kanama skorları, 1, 3. ve 6. ay kontrollerinde iki grupta benzer olacak şekilde başlangıca göre anlamlı azaldı. Tek köklü dişlerde çok köklü dişlere oranla sondalama derinliğinde daha fazla azalma olacak şekilde istatistiksel anlamlı fark bulundu. Mikrobiyolojik incelemelere göre koloni sayısı ve bakterinin plaktaki tüm mikroorganizmalara oranı incelendiğinde, başlangıç ve 1. aydaki değerler test ve kontrol gruplarında benzer bulundu. Koloni sayılarının hiçbirinde birinci ayda başlangıca göre anlamlı azalma gözlenmedi. Bakterilerin yüzde oranlarında ise sadece kontrol grubundaki tek köklü dişlerde F. nucleatum, P. gingivalis, P. micros, T. denticola'da anlamlı azalma gözlendi. DOS hacminde 1. ayda iki grupta da gözlenen azalma, test grubundaki tek köklü dişlerde ve kontrol grubundaki çok köklü dişlerde anlamlı bulundu. 1. ay sonunda IL-1β ve TNF-α toplam miktarı kontrol grubundaki tek köklü dişlerde anlamlı azaldı, test grubundaki çok köklü dişlerde anlamlı arttı. sRANKL toplam miktarı test grubunda tek köklü dişlerde başlangıca göre artarken, kontrol grubunda çok köklü dişlerde azaldı. OPG miktarı da tüm gruplarda artmakla birlikte bu artış, test grubunda çok köklü dişlerde ve kontrol grubunda tek köklü dişlerde anlamlıdır. SEM incelemelerine göre kalan diştaşı indeksi ile VAS değerlendirilmesinde test grubundaki sonuçlar daha iyi bulundu. Diş dokusu kaybı indeksinde test grubu, SEM pürüzlülük indeksinde kontrol grubu daha başarılı bulundu. Seans süreleri ile hastaların seanslarda duydukları rahatsızlık hissinde gruplar arasında anlamlı fark bulunamadı. Çalışmamızın sonuçlarına göre; periodontal tedavide kök yüzeyi düzleştirmesinde Intensiv Perio Set kullanımının sonuçları klinik, mikrobiyolojik, biyokimyasal açıdan Gracey küretleri ile benzerdir. SEM incelemesine göre ise kalan diştaşı miktarı, diş doku kaybı ve VAS değerlendirmesinde Intensiv Perio Set, yüzey pürüzlülüğü değerlendirilmesinde Gracey küretleri daha başarılı bulunmuştur. Bu sonuçlara dayanarak, özellikle ulaşma zorluğu olan bölgelerde kullanılması daha kolay olan Intensiv Perio Set'in cerrahisiz periodontal tedavi için iyi bir seçenek olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Periodontitis is an inflammatory disease caused by microbial dental plaque. In advanced periodontitis cases, there are problems of function, phonation and aesthetic. Periodontal treatment aims to provide tissue healing by removing soft and hard deposits from the diseased root surfaces and improving the quality of patient's plaque control. To date, effectiveness of various instruments has been investigated in several studies, but most commonly Gracey curettes are used and generally regarded as the golden standard for root planing. The aim of the present study was to comparatively evaluate the effectiveness of Intensiv Perio Set diamond burs and Gracey curettes in non-surgical periodontal therapy of chronic periodontitis patients by means of clinical, microbiological and biochemical parameters and also complement these data by scanning electron microscopic investigations on root surfaces. Twelve patients with generalised chronic periodontitis were included in the present study and 2 quadrants of each patient were treated with Intensiv Perio Set diamond burs in the test group, whereas 2 quadrants were treated with Gracey curettes in the control group. Probing depth, clinical attachment level, plaque index and papilla bleeding index scores were recorded at baseline and also at the control sessions 1, 3, 6 months after completion of non-surgical periodontal treatment. Subgingival plaque and gingival crevicular fluid (GCF) samples were obtained at baseline and 1 month after the treatment. Patients' discomfort levels during each root planning session and length of the session was also recorded. Moreover, 21 hopeless teeth were divided into three groups; one group received root planing with Intensiv Perio Set diamond burs, the second group with Gracey curettes and the third were not treated at all. These teeth were then extracted and root surfaces were evaluated with scanning electron microscope (SEM). Probing depth, clinical attachment level, plaque index and papilla bleeding index scores decreased significantly and similarly in the two study groups at the 1, 3, 6 month control evaluations compared with the baseline values. The decrease in probing depth was significantly higher in the single-rooted teeth than the multi-rooted ones. Microbiological analyses revealed similar findings in terms of colony forming units and percentage of each bacteria count to the total bacteria count in the two study groups both at baseline and one month after treatment. None of the investigated bacteria species exhibited significant difference in counts of colony forming units when baseline and 1-month values were compared. The rate of F. nucleatum, P. gingivalis, P. micros, T. denticola to the total bacterial count decreased significantly only in the single-rooted teeth in the control group. GCF volumes decreased significantly at 1-month in the test group single-rooted teeth and in the control group multi-rooted teeth. Total amount of IL-1β and TNF-α in GCF samples decreased significantly in control group single-rooted teeth and increased in the test group multi-rooted teeth. The total amount of sRANKL increased in the test group single-rooted teeth and decreased in the control group multi-rooted teeth. Total amount of OPG increased in all the study groups with significant differences in the test group multi-rooted teeth and the control group single-rooted teeth. According to the SEM findings, the remaining calculus index and VAS evaluation revealed better outcomes in the test group. The test group exhibited superior findings in the loss of tooth substance index, whereas the control group revealed superior findings in the SEM roughness index. The study groups were similar in terms of the duration of sessions and the patients' perception of discomfort. According to the findings of the present study; root planing with Intensiv Perio Set provided similar clinical, microbiological, and biochemical data with Gracey curettes in the non-surgical periodontal therapy of generalised chronic periodontitis patients. SEM analyses indicated superior results with Intensiv Perio Set in remaining calculus, loss of tooth substance indices and VAS evaluation, but SEM roughness index values were better in the Gracey curettes group. As a conclusion, it may be suggested that Intensiv Perio Set can be considered as an alternative treatment tool in non-surgical periodontal treatment of chronic periodontitis patients particularly in sites of difficult or inadequate mechanical access.