Süpürgelerde hava hareketlerinin deneysel incelemesi
Experimental study of air flow in vacuum cleaners
- Tez No: 432056
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ PINARBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Enerji tüketen tüm cihazlarda olduğu gibi süpürgelerde de son yıllarda verimli kullanım ve enerji tüketiminin azaltılması amacıyla performans arttırıcı çalışmalar yapılmaktadır. Avrupa Parlementosu ve Konseyi tarafından 2010 yılında süpürgeler için yıllık enerji tüketimine bağlı enerji sınıfları belirlenmiştir. Enerji regülasyonlarıyla birlikte yıllık enerji tüketimini düşürmek amacıyla süpürgelerde kullanılan motorların nominal güçlerine sınır getirilmektedir. Dolayısıyla sınırlı nominal gücü olan bir süpürgenin emiş gücünün ve enerji verimliliğinin en üst düzeyde olması gerekmektedir. Süpürgede enerji verimliliği fırça genişliği, motor gücü, filtrasyon sistemi ve hava akış patikasına bağlıdır. Süpürge motorunun, nominal gücüne ve verimine bağlı olarak sağladığı emiş gücü, filtrasyon sistemi ve hava akış patikası boyunca oluşan türbülanslı akışlar dolayısıyla azalır. Filtrasyon sistemi seçime bağlı bir kriter olduğundan dolayı hava akış patikasını akışkanlar dinamiği açısından optimize etme gereksinimi doğmaktadır. Bu çalışmada tasarım aşamasında olan bir süpürgede, motor bölümünden sonra havanın takip ettiği salyangoz yapılı çıkış bölümü prototipi üretilerek, yapı içerisindeki hava hareketleri uluslararası standartlara göre yapılan performans ölçümleri sonucunda basınç ölçümü ve hız partikülü görselleştirme deneyleri ile incelenmiş ve tasarıma yönelik çıktılar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years performance enhancing studies are carrying out for efficient using and reducing energy consumption as with all devices energy consuming. Energy classes related to annual energy consumption are defined by European Union Parliament and Council in 2010. Nominal power of vacuum cleaner motor is limited with this energy regulations for reducing energy consumption therefore suction power and energy efficiency of limited power vacuum cleaner must be at the highest level. Energy efficiency of vacuum cleaner is related on nozzle-brush width, nominal power of motor, filtration system and air flow path. Suction power ensured by vacuum cleaner motor decreases while transiting through filtration elements and turbulence flow along the air flow path. Therefore air flow path should be optimized according to fluid dynamics rules. In this thesis, volute structured vacuum cleaner part is produced as prototype which is piece of the design phase vaccuum cleaner. Air flow in the vacuum cleaner part is analyzed by performance measurements which are according to international vacuum cleaner test standarts. Subsequently pressure measurements and particul image velocimetry (PIV) experiments is done at ARÇELİK A.Ş. R&D Laboratories. Finally according to obtained results, recommendations for designing vacuum cleaner is presented.