In-service education and training needs of instructors working in the accreditation process at vocational qualification test centers
Mesleki yeterlilik sınav merkezleri akreditasyonu sürecinde görev alan öğretim elemanlarının hizmet-içi eğitim ihtiyacı analizi
  1. Tez No: 432516
  2. Yazar: UĞUR DİLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAY BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Eğitimde ilerleme iyi eğitilmiş öğretmen, öğretmen eğitimi ise iyi planlanmış hizmet içi mesleki eğitim çalışmaları ile mümkündür. Bu araştırmada; hizmet içi eğitim ihtiyaç analizi anketleri mesleki sınav merkezi akreditasyon sürecinde görev almak isteyen 99 öğretim elemanı üzerinde uygulandı. Bu anketlerin değerlendirilmesi sonucunda, öğretim elemanlarının nerdeyse tümünün performansını geliştirmeye yönelik hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının olduğu sonucuna varıldı. Eğitim İhtiyacında Önemli Olan Faktörlere katılım düzeyinin öğrenim düzeyine göre farklılık gösterip göstermediği Anova ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Progression in education is achievable through well-educated teachers, and teacher training can be achieved by well-planned in-service vocational training. In this research, in-service training needs analysis questionnaires were performed on 99 instructors who seek to be assigned in vocational exam center accreditation process. As a result of the assessment of these questionnaires, it was concluded that nearly all instructors have in-service training needs directed at improving their performances. ANOVA analysis was used to assess whether the acceptance level for Important Factors in Training Needs changed depending on the education level.