İş stresi ve örgüt ikliminin çalışan performansı üzerindeki etkisi:İstanbul Avrupa yakası ilçe belediyelerde uygulama
The affect of the work stress and organi̇zati̇onal cli̇mate on the performance of employees: Appli̇cati̇on i̇n İstanbul European si̇de town's municipaltys
  1. Tez No: 432647
  2. Yazar: MUHAMMET TORTUMLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Son zamanlarda ön plana çıkan ve üzerinde çalışmalar yapılan kavramlardan biri olarak iş stresi ve örgüt iklimi, insanların gelişmesinde ve kalkınmasında büyük önem taşır. Örgütlerin kalkınmalarında ve sürdürülebilirliklerini devam edebilmesinde de çalışan performansının önemi büyüktür. Bu tez çalışmasının amacı; İş stresi ve örgüt iklimi kavramlarını teorik bir çerçevede açıklamak ve işletmelerde çalışanlar üzerinde oluşan iş stresinin, örgütün sahip olduğu havanın (iklimin) yani örgüt ikliminin performansa etkisi göz ardı edilmeden, personel performansı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu kapsamda yerli ve yabancı kaynaklardan yararlanılarak, çalışmanın birinci bölümünde iş stresi, ikinci bölümünde örgüt iklimi, üçüncü bölümünde çalışan performansı kavramları ayrı ayrı ele alınmış ve bu kavramlar alt başlıklarla incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise alan araştırması olarak hizmet sektöründe anket uygulaması yapılmış, toplam 200 personelden toplanan veriler analiz edilmiş ve elde edilen sonuçlar aktarılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre iş stresi ve çalışan performansı ile örgüt ikliminin çalışan performansı arasında pozitif yönlü ilişki olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : ĠĢ Stresi, Örgüt Ġklimi, ÇalıĢan Performansı
Özet (Çeviri)
Recently come to forefront and studied on it, job stress and organisational climate have great importance on development and improvement of the mankind. Performance of the employee is also so significant on the development of the organisations and sustainability of them. The purpose of the study is to clarify the concepts of job stress and organisational climate in theoretical framework and to search the effect of the climate ,which the organisation has, on the perfonmance of the employee without ignoring the effect of the organisational climate on the perfonmance. Within this scope the job stress , in the first part of the study, organisational climate , in the second part, and the perfonmance of the employee in the third part of the study have been examined in detail and those concepts have been analyzed as subtitles with the help of local and foreign references. In the fourth part of the study, on the other hand, a survey application has been conducted on the service sector as a field research and the total data of 200 (two hundred) employees have been analyzed and finally the results of them have been transmitted. According to the results obtained, it is detected that there is a positive relationship between job stress, organisational climate and the perfomance of the employee in the organisational climate. Key Words : Organizational Climate, Work Strees, Employee Performance,