İki durumlu (bınary) lojistik regresyon modeline Bayesci bir yaklaşım: OECD örneği
A Bayesian approximation to binary logistic regression analysis: An OECD sample
- Tez No: 433099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT ERAY ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı Bayesci yaklaşımın temel özelliklerini açıklamak lojistik regresyon analizini Bayesci ilkelere göre uygulamak, klasik ve Bayesci analiz tekniklerinin birbirlerine karşı zayıf ve güçlü yönlerinden, Bayesci istatistiğin en temel özelliği olan önsel ve sonsal dağılıma değinmektir. Aynı zamanda karmaşık istatistiksel analizlerin hesaplanmasını kolaylaştıran MCMC algoritmalarında Markov zincirleri Gibss örneklemesi gibi bazı simülasyon tekniklerine değinmektir. Çalışmanın uygulam bölümünde OECD verilerinden bir lojistik regresyon modeli kurulmuştur. Bu model klasik ve bayesci regresyona göre analiz edilmiş, çıkan sonuçları karşılaştırılarak etkili bir analiz oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the Bayesian and the classical logit models. Weak and powerful aspects of this two statistical analysis tecniques are discussed. Moreover, prior and posterior distributions, which are the main features of the Bayesian statistics, and some simulation technics such as MCMC that simplifies the calculation of complex statistical analysis are mentioned. In the application part of the study a logit equation was established based on OECD. The model was analyzed according to classical and Bayesian logit models, and the results were compared to make an effective analysis.