The Reorientation of the Syria's policies in The middleeast peace process in the post-cold warv era and in the aftermath of the 1991 Gulf War
Soğuk savaş sonrası ve 1991 Körfez krizinin ardından Suriye'nin Ortadoğu barış süreci içinde politikalarında meydana gelen değişiklikler
- Tez No: 43315
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLA ERALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZ SO?UK SAVAŞ SONRASI VE 1991 KÖRFEZ KRİZİNİN ARDINDAN SURİYE'NİN ORTADO?U BARIŞ SÜRECİ İÇİNDE POLİTİKALARINDA MEYDANA GELEN DE?İŞİKLİKLER Yalınes, Özgün Yüksek Lisans, Uluslararası İlişkiler Bölümü Tez Yöneticisi: Prof.Dr.Atila Eralp Eylül 1995, 164 sayfa Bu çalışmanın amacı Soğuk Savaş sonrası, özellikle 1991 Körfez Krizinin ardından Suriye'nin Orta Doğu Barış süreci içinde değişen politikalarının değerlendirilmesidir.“Uyuşmazlık”ve“Uyuşmazlık Çözümü”literatürü kullanılarak tarihsel açıdan konu üç düzeyde incelenecektir: ülke düzeyinde (Suriye'nin sosyo-politik durumu, ekonomik durumu ve lider faktörü); bölgesel düzeyde (Suriye ve Orta Doğu ülkeleri); uluslararası düzeyde (Suriye ve Büyük Güçler-Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği). Bu çalışmada Suriye'nin Orta Doğu Politikalarında meydana gelen değişimin nedenleri ve sonuçlan üzerine bir inceleme yapılacaktır. Tez, 1990'lann uluslararası politik ortamında Suriye için uyuşmazlığın çözümü mümkün müdür sorusuna cevap vermeye çalışacaktır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE REORIENTATION OF THE SYRIA'S POLICIES IN THE MIDDLE EAST PEACE PROCESS IN THE POST-COLD WAR ERA AND IN THE AFREMATH OF THE 1991 GULFWAR Yahnes, özgün Master, Department of International Relations SupervisonProf.Dr.Atila Eralp September 1995, 164 pages The purpose of the thesis is to examine the reorientation of the Syrian policy in the Middle East Peace Process in the Post-Cold War era and especially in the aftermath of the 1991 Gulf War. By using“conflict”and“conflict resolution”literature through a retrospective method, the subject will be analyzed in three levels: intra-state level (Syria's socio-political and economic conditions, and leadership factor); regional level (Syria and the Middle East countries); international level (Syria and the Superpowers - the United Sates and the Soviet Union). In the study, an examination will be made on the causes and consequence of the reorientation of Syria's policies in the Middle East politics in general, and in its relations with Israel. The thesis will try to answer the question if, for Syria, the resolution of conflict is possible in the international environment of the 1990s. IU