İlkokul öğrencilerinde gözlenen bilimsel beceriler
Science process skills observed in primary school students
- Tez No: 43332
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜRÜVVET BİLEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ilkokulların 4. ve 5. sınıflarına aki öğrencilerin bilimsel becerileri saptanmaya çalışılmıştır. Araştırma kapsamında; bilimsel becerilerin kazanılmasının göstergesi olacağı varsayılan, gözlem yapma, açıklama yapma, tahmin yapma, soru sorma, araştırma yapma, iletişim kurma, planlama ve bilimsel süreç becerileri ele alınmıştır. Araştırma, Ankara Merkez İlkokulları arasında sosyo-ekonomik düzeylere (alt-orta-üst) göre seçilen üç okulun dördüncü ve beşinci sınıflarına ait ikişer şubesine devam eden 493 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Bu araştırmada çözüm aranan problem“ İlkokul öğrencilerinde, gözlem yapma, açıklama yapma, tahmin yapma, soru sorma, araştırma yapma, iletişim kurma, planlama ve üretme bilimsel süreç becerilerinden hangileri gözlenmektedir? ”şeklinde belirlenmiştir. Araştırmada ele alınan probleme ilişkin veriler bilimsel süreç becerilerini kapsayan“Bilimsel Beceriler Testi”ile elde edilmiştir.Toplanan bilgilere uygulanan istatistiksel analiz sonuçlarından elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: 1) Bilimsel Becerileri düşük, orta ve yüksek düzeyde olan öğrenciler arasında anlamlı farkların olduğu gözlenmiştir. Düşük, orta ve yüksek düzeyler arasında gözlem yapma, açıklama yapma, tahmin yapma, soru sorma, araştırma yapma, iletişim kurma, planlama ve üretme bilimsel süreç becerilerine göre de anlamlı farklar belirlenmiştir, 2) Alt, orta ve üst sosyo-ekonomik düzeylerdeki öğrencilerin bilimsel becerilere sahip olma yönünden anlamlı bir fark göstermediği saptanmıştır. 3) İlkokul 4, ve 5. sınıf öğrencilerinin bilimsel becerilerinde beşinci sınıflar lehine anlamlı bir fark gözlenmiştir. 4) Kız ve erkek öğrencilerin bilimsel becerileri arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study it was aimed to determine the Science Process Skills observed in the 4th and 5th grades of primary schools. In the context of the study Observation, Explanation, Prediction, Investigation, Communication and Designing and Constructing were assumed and dealt with as the indicators of achieving Science Process Skills. The study was carried out on the 493 students of two 4th and two 5th grade classes of three Ankara Metropolitan Primary Schools chosen to represent three socio-economic levels, lower, middle and higher. The problem to be solved in this study is,“Which of the following science process skills, i.e. observation, explanation, prediction, investigation, communication and designing and constructing are observed in Primary School Students?”. The data regarding the problem dealt with are obtained through“Science Process Skills Test”. mThe findings of the statistical analysis of the data collected can be summarized as follows: 1) It was observed that there were significant differences among students of lower, middle and higher science process skills levels and these differences also could be observed in observation, explanation, prediction, investigation, communication and designing and constructing skills. 2) It was determined that students from lower, middle and higher socio-economic levels showed no significant differences in respect to Science Process Skills. 3) In Science Process Skills there was a significant difference in favour of the students of the 5th grade compared to those of the 4th. 4) There was observed no significant difference in regards to Science Process Skills between the girls and the boys. IV