Acil serviste çalışan hemşirelerin tükenmişlik ve iş doyumu düzeylerinin etik duyarlılıkla ilişkisi
Relation of burn out and job satisfaction levels of emergency service nurses with ethical sensitivity
  1. Tez No: 433333
  2. Yazar: CANSU ATMACA PALAZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Acil serviste çalışan hemşirelerin tükenmişlik ve iş doyumu düzeylerinin etik duyarlılıkla ilişkisini belirlemek amacıyla kesitsel bir araştırma olarak planlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma 24.07.2015-28.04.2016 tarihleri arasında Tokat il ve ilçelerindeki hastanelerin acil servislerinde çalışan 236 hemşirenin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen hemşireleri tanıtıcı bilgi formu ile“Ahlaki Duyarlılık Anketi”,“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”ve“Minnesota İş Doyum Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, ortanca (min-max), Shapiro Wilk testi, Kruskall Wallis testi, Mann Whitney U testi ve Spearman korelasyon analiz testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerin %52,5'ini kadınların, %47,5'ini erkeklerin oluşturduğu, %53,4'ünün evli, %46,6'sının bekar olduğu, %53,4'ünün lisans, %27,5'inin sağlık meslek lisesi mezunu olduğu belirlenmiş olup yaş ortalamaları 28,4±6,0'dır. Hemşirelerin Ahlaki Duyarlılık Anketi toplam puan ortalaması 90,4±18,1, Maslach Tükenmişlik Ölçeği toplam puan ortalaması 53,0±11,3 ve Minnesota İş Doyum Ölçeği genel doyum puan ortalaması 3,0±0,5 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: A cross sectional research was planned in order to determine the relation of burn out and job satisfaction levels of emergency service nurses with ethical sensitivity. Material and Method: The research was conducted between 24.07.2015-28.04.2016 with the participation of 236 nurses working in emergency services of Tokat city and districts. The data was collected by using nurse introductory information form developed in line with literature, Moral Sensitivity Survey, Maslach Burnout Scale and Minnesota Job Satisfaction Scale. In the analysis of data, frequency, percentage, average, standard deviation, median (min-max), Shapiro Wilk test, Kruskall Wallis test,Mann Whitney U test and Spearman correlation analysis test. Results: Among the nurses who participated to the study, 52.5% were women and 47.5% were men, that 53.4% were married and 46.6% were single, that 53.4% were university graduates and 27.5% were vocational health high school and their age averages were 28.4±6.0. Moral Sensitivity Survey total point averages of nurses were 90.4±18.1, Maslach Burnout Scale total point averages were 53.0±11.3 and Minnesota Job Satisfaction Scale general point averages were determined as 3.0±0.5.