Cerrahi destekli hızlı maksiller genişletme ameliyatı sonrası biyostimülan olarak uygulanan diyot lazerin ödem, trismus, ağrı üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi
Evalution of diode laser application for biostimulation in terms of edema, pain and trismus after surgical assisted rapid maxillary expansion surgery
- Tez No: 433355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLPERİ KOÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Oral ve maksillofasiyal cerrahide düşük düzeyli lazer uygulaması cerrahi veya cerrahi olmayan diş çekimi, ortognatik cerrahi, sinir hasarları, yara iyileşmesini hızlandırmak ve ödemin azaltılması gibi birçok durumda kullanılmaktadır. Cerrahi destekli hızlı üst çene genişletmesi piriform aperutrdan başlayarak pterygomaksiller birleşime kadar uzanan maksilla osteotomisi ve midpalatal suturun ayrılması içeren, kontrolü doku genişlemesini sağlayan distraksiyon işlemidir. Cerrahi destekli hızlı üst çene genişletmesi ameliyatı geçiren hastalar ameliyat sonrası ağrılı bir süreç geçirirler. Ağız açıklığının kısıtlanması ve ödem miktarı rahatsız edici olabilir. Hastaların hayat kalitesi düşer. Çalışmada 16 hasta yer almıştır. Hastalar 2 gruba ayrılmıştır. Çalışma grubundaki hastalara 940 nm dalga boyunda, 3x1 cm uygulama ucuyla lazer 1., 2. ve 3. gün osteotomi hattına paralel olacak şekilde ve orta hatta 3 noktadan uygulanmıştır. Lazer 100 mW çıkış gücünde, toplamda 360 saniye, uygulama alanı başına 120 saniye ve 4j/cm2 dozunda uygulanmıştır. Preoperatif, 1, 2, 5. günlerde çizgisel ödem ölçümleri ve 3 boyutlu taramalar, ağız açıklığı ölçümleri yapılmıştır. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 12. saatler ve 2, 3, 4, 5. günlerde ağrı skorları(VAS) kaydedilmiştir. Postoperatif şişlik ve ağız açıklığı tüm zamanlarda istatistik olarak anlamlı olmayacak şekilde lazer grubunda daha azdır. Ağrı skorları ilk 4 gün lazer grubunda az olmasına karşılık istatistik olarak fark sadece ilk 4 saatte olmuştur. İstatistiklerin aksine klinik olarak gruplar arasında ağrı bakımından fark olduğunu düşünmekteyiz. Bu düşüncemizi 4 gün boyunca lazer tutulan gruptaki hiçbir hastada analjezik alma ihtiyacı olmamasına rağmen, lazer tutulmayan grupta 28 kez analjezik alma isteği olması desteklemektedir. Çalışmamızın başka bir amacı 2 farklı ödem ölçüm yönteminin karşılaştırılması, güvenilirlik ve aralarındaki korelasyonun değerlendirilmesidir. Günümüzde stereofotogrametri ödem ölçümü için en iyi yöntem olarak düşünülmektedir. İlginç bir şekilde çalışmamızda 2 yöntem arasında yüksek düzeyde korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In oral and maxillofacial surgery low-level laser theraphy used for different situations such as treatment of surgical and non-surgical tooth extraction, orthognathic surgery, nerve disturbance, acceleration of wound healing and reduction of edema. Surgically assisted rapid maxillary expansion is controlled tissue expansion with distraction osteogenesis and surgical procedure that includes osteotomy priform aperture to pterygomaxillary suture and midpalatal osteotomy. Patients undergo surgically assisted rapid maxillary expansion have painful process after surgery. Level of edema and restricted mouth opening can be disturbing. Patients life quality reduce. 16 patients took place in the study. Subjects divided into 2 groups. İn the study diode laser device with a continuous wavelength of 940 nm was aplied with 3X1 cm handpiece extraorally from 3 points along the osteotomy line in 1.-2.-3. days. Laser energy was applied at 100 mW for a total of 360 s, 120 s and 4j/cm2 for each point. Preoperatively and 1, 2, 5 days after surgery linear measurements, face scans and mouth opening values recorded. Pain scores(VAS) recorded at 1,2,3,4,5,6,12. hours and 2,3,4,5. days. Postoperative swelling and mouth opening were less in laser grup at all times without statistically significant differences. Pain scores was less in laser grup for the first 4 days but statistically significant differences was only in the first 4 hours. Contrary to the statistics, clinically we think that there is a difference between groups because there was a big difference between the groups in point of needs for analgesics. İn laser group no patient needed to take analgesic but in control group patients took total of 28 times along 4 days. Another porpuse of this study was to compare two different measurement methods, their realiability and correlation. Recently stereophotogrammetry has been thought the best choice for evaluate facial swelling. İnterestingly in this study we found very strong correlation between volumetric analysis and linear measuring values.