Eğitim örgütlerinde işbirliği (Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi örneği)
Cooperation in educational organizations (A case: Hacettepe University, Faculty of Education)
- Tez No: 43339
- Danışmanlar: PROF.DR. AYTAÇ AÇIKALIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu araştırmada, yöneticilerin, öğretim elemanlarının ve idari personelin algıladıkları işbirliği düzeyi, iletişim, paylaşılan vizyon, katılma ve takam çalışması düzeylerinde incelenmiştir. Araştırmada şu sorular yanıtlanmaya çalışılmıştır: 1. Yükseköğretim düzeyinde yöneticilerin, öğretim elemanlarının ve idari personelin örgütlerindeki işbirliğinin düzeyini algılamaları farklı mıdır? 2. Yöneticilerin, öğretim elemanlarının ve idari personelin, işbirliğinin dört öğesinden; a) iletişim, b) Paylaşılan vizyon, c) Katılma, d) Takım çalışması ile ilgili algılamaları farklı mıdır? Araştirmanm çalışma evreni, 1993-1994 öğretim yılında Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde görev yapan yöneticiler, öğretim elemanları ve idari personelden oluşmaktadır. Yöneticilerin, öğretim elemanlarının ve idari personelin tümü araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmada bilgi toplamak için araştırmacı tarafından geliştirilen bir araç kullanılmıştır. Ankette beşli derecelendirme ölçeğinin kullanıldığı 39 madde yer almıştır. Tarama modeli ile gerçekleştirilen araştırmada elde edilen bulguların yorumlanmasında frekans dağılımı, aritmetik ortalama, standart sapma ve varyans analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, yöneticilerle öğretim elemanları ve idari personel arasında işbirliği, iletişim ve paylaşılan vizyon düzeyinin algılanması açısından anlamlı bir fark bulunurken, katılma ve takım çalışması düzeyinin algılanması açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bu bağlamda yöneticilerin algıladığı işbirliği' düzeyi, öğretim elemanlarının ve idari pesonelin algıladıkları işbirliği düzeyinden daha yüksek bulunmuştur. Bunun nedeni yöneticiler, astarın soranlarım dinlemeyi ve moral (etik) eğilimleri işbirliği olarak algılarken, astların işbirliğini çözüm pratiği olarak algılamalarmda aranabilir. Ayrıca, yöneticilerin yönetime geçiş biçimlerinin ve demokratik ilişki ve davranış düzeylerinin astlarda işbirliği yetersizliğine de koşullu bir algılama geliştirdiği düşünülebilir. Araştirmanm bulgularına göre, uygulamacılar için fakülte yönetiminde liderlik ve yönetimin işbirliği yönüne ağırlık verilmesi gerektiği; buna benzer araştırmaların daha geniş örneklem gruplarında, daha farklı eğitim kademelerinde yapılabileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY This study analyzes the degree of cooperation as it is perceived by the administrators, instructors and administrative staff at the levels of communication, collective vision, participation and team work. The peresent study tries to answer the following questions: 1. Is there any difference in the perception of cooperation between the administrators, instructors and administrative staff in the higher education organizations in which they are working? 2. Is there any difference in the perception of the four components of cooperation, namely, a. communication, b. collective vision, c. participation, and d. team work between the administrators, instructors and administrative staff? The administrators, instructors, and the administrative staff that are working at the Faculty of Education of Hacettepe University in the academic year 1993 - 1994, constitute the universe of the study. All of the said personnel have been included in the analysis. Applying the survey method, in the interpretation of the data which is gathered through questionnaire, the study made use of frequency distribution, arithmetic mean, standard deviation, item analysis and variant analysis. As the results of the study suggested, while there are significant differences in the perception of cooperation, communication and collective vision among the administrators, instructors, and the administrative staff, there are no observed significant differences among these groups in the perception of participation and team work. In the same context, as a result of the study the degree of cooperation as it is perceived by the administrators is higher that the degree of cooperation as it is perceived by the instructors and the employees, are fonund ont.The reason of this result is that the managers perceive to listen to the problems of instructors and administrative staff and cooperate with them in the sense of ethic trends. By doing this, the instructors and administrative staff think that this cooperations is a practice of solution. In addition, it can be considered that the way of being an administrator and the levels of democratic relations and behavior develop a conditioned perception with the instructors and administrative staff. ! According to the results of this study, it can be stated that; the cooperation between the faculty administrators and leaders should be improued for the sake of practitioners, it can be claimed that the same research may be realized for the larger sample groups and different educational steps.