Anadolu liseleri hazırlık sınıflarında okuyan öğrencilerin Türkçe dersindeki başarıları ile yabancı dil dersindeki başarıları arasındaki ilişki
The Correlation between the achievement in Turkish and foreign language lessons of the students that has been attended to the preparatory classes of Anatolian high schools
- Tez No: 43338
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BUKET AKKOYUNLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu çalışmada Anadolu liseleri hazırlık sınıflarında okuyan öğrencilerin Türkçe dersindeki başarılan ile İngilizce dersindeki başarılan arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Araştırmanın birinci alt probleminde, Anadolu liseleri hazırlık sınıflarında okuyan, Türkçe okuduğunu anlama puanları yüksek, orta ve düşük olan öğrencilerin puanlan ile, İngilizce okuduğunu anlama puanları yüksek, orta ve düşük olan öğrencilerin puanları arasındaki ilişkiyi, ikinci alt probleminde ise, Anadolu liseleri hazırlık sınıflarında okuyan, Türkçe dilbilgisi puanlan yüksek, orta ve düşük olan öğrencilerin puanlan ile İngilizce dilbilgisi puanlan yüksek, orta ve düşük olan öğrencilerin puanları arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmada betimsel yöntem kullanılmıştır. Anadolu liseleri hazırlık sınıflannda okuyan ve araştırmanın örneklemini oluşturan 236 öğrenciye Türkçe okuduğunu anlama, ingilizce okuduğunu anlama, Türkçe dilbilgisi ve ingilizce dilbilgisi olmak üzere dört ayrı test uygulanmıştır. Testlerden elde edilen veriler kullanılarak korelasyona bakılmış ve ilişkinin anlamlı olup olmadığı ise Fisher1 in Z fonksiyonu ile test edilmiştir, istatistiksel işlemler sonucunda Anadolu liseleri hazırlık sınıflarında okuyan, Türkçe okuduğunu anlama puanlan yüksek, orta ve düşük olan öğrencilerin puanları ile ingilizceokuduğunu anlama puanları yüksek, orta ve düşük olan öğrencilerin puanlan arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Aynı şekilde Anadolu liseleri hazırlık sınıflarında okuyan, Türkçe dilbilgisi puanlan yüksek, orta ve düşük olan öğrencilerin puanlan ile, ingilizce dilbilgisi puanları yüksek, orta ve düşük olan öğrencilerin puanlan arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Araştırmanın alt problemlerini destekler nitelikte sonuçların elde edilememesinin nedenleri olarak, Anadolu liseleri hazırlık sınırlarındaki Türkçe ve İngilizce derslerinin haftalık ders saati sayılarının birbirlerinden çok farklı oluşları, öğrencilerin bulundukları sınıfın özelliği olarak ingilizce öğrenmeye güdülenmiş olmaları Türkçe dersindeki başarılarını etkilemekte olduğu, müfredat programlarının dilbilgisi konulanna ağırlık veriyor olması ve bunun sonucunda öğrencilerin hem Türkçe hem de ingilizce okuduklarını anlama yönünden zayıf kaldıkları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The correlation between the achievement in Turkish and English lessons of the students that had been attended to the preparatory classes of Anatolian high schools was investigated in this study. In the first hypothesis of the study, it was aimed to estimate the correlation between the students' grades that were at high, middle and low grades in English reading comprehension and Turkish reading comprehension. For the second hypothesis, the aim was estimating the correlation between the students' grades that were at high, middle and low grades in English grammer and Turkish grammer. The descriptive method was used herein. Four different tests, English reading comprehension, Turkish reading comprehension, English grammer and Turkish grammer, were aplied to 236 studends that were chosen as the sample of the study. Using the data gained from tests mentioned above, the correlation was estimated and the Fisher's Z function test was used to detect the significance of this correlation. As a result of statistical analysis, among the students attended to preparatory classes of Anatolian high schools, no sicnificant correlation was found between the students' grades that were at high, middle and low grade in English reading comprehension and Turkish reading comprehension. Similarly, nosicnificance correlation was observed also in between the students' grades that were at high, middle and low grade in English grammer and Turkish grammer. The different class hours for English and Turkish courses in the time table of preparatory classes in Anatolian high schools could influence the result that came into conflict with the hypothesis of the present research. In addition to this, it can be concluded that the high motivation of students to learn English in preparatory classes influence the achievement in Turkish lesson and the grammer centered curriculum in both lesson could cause inadequacy of Turkish and English reading comprehension. IV