S-allylmercaptocysteine, diallyl-disülfide ve yüksek DOZ B12 vitamininin ratlarda oluşturulan gürültüye bağlı işitme kaybında koruyucu etkinliği
The protective role of S-allylmercaptocysteine, diallyl disulfide and high dose of vitamin B12 on noise induced hearing loss
- Tez No: 433475
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİROL UĞUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
“S-allylmercaptocysteine, Diallyl disulfide ve yüksek doz B12 vitamininin ratlarda oluşturulan gürültüye bağlı işitme kaybında koruyucu etkinliği”Bu çalışma S-allylmercaptocysteine, Diallyl disulfide ve yüksek doz B12 vitamininin ratlarda oluşturulan gürültüye bağlı işitme kaybında koruyucu etkinliğini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Ratlar rastlantısal olarak 6'şarlı 4 gruba ayrıldı. Tüm ratların ilaç verilmeden önce sağ kulaklarındaki işitme eşikleri“Audıotory Brain Responce”(ABR) testi ile belirlendi. İlk gruba 100 mg/kg serum fizyolojik intragastrik, ikinci gruba 1 mg/kg dozda B12 vitamini intraperitoneal, üçüncü gruba 100 mg/kg S-allylmercaptocysteine (SAMC) intragastrik, dördüncü gruba da 50 mg/kg Diallyl disulfide (DADS) intragastrik olarak 2 hafta süre ile verildi. 2 haftanın sonunda tüm gruplar 8 saat süreyle 110 dB geniş band gürültüye (White noise) maruz bırakıldı. Gürültü sonrasında gruplara, ilaçlar aynı doz ve şekillerde 2 hafta daha verilmeye devam edildi. Gürültü sonrası hemen (0. saat), 48. saat ve 2. haftada ABR testi ile işitme eşikleri tekrar değerlendirildi. Son ABR ölçümlerinin ardından derin anestezi altında intrakardiyak kan alımını takiben ratların sağ (ölçüm yapılan) temporal kemikleri çıkarıldı. Kohleaları ışık ve transmisyon elektron mikroskobik incelemeler için ayrıldı. ABR testlerinde, tüm ilaç gruplarının, 14. gün 8 kHz'deki işitme eşiklerinin, kontrol grubuna göre anlamlı olarak korunduğu gözlendi. Ayrıca SAMC verilen grupta, yine 8 kHz'de 48.saat eşiklerinin kontrol grubuna göre anlamlı olarak korunduğu gözlendi. DADS verilen grupta da 6 kHz'de 14. gün eşiklerinin kontrol grubuna göre anlamlı olarak korunduğu gözlendi. Işık mikroskopisinde kohleanın 7 farklı alanı incelenerek dejenerasyon kriterleri oluşturuldu. SAMC ve DADS verilen grupların hem kontrol hem de B12 verilen gruba göre kohlea bütünlüğünü anlamlı düzeyde daha iyi koruduğu gözlendi. B12 ile kontrol grubu arasında anlamlı bir fark izlenmedi. SAMC ve DADS kendi aralarında değerlendirildiğinde, SAMC'nin daha iyi koruduğu gözlendi. Elektron mikroskopide de ışık mikroskpisine benzer bulgular elde edildi. B12 ve kontrol gruplarındaki hasar benzer izlendi. SAMC ve DADS moleküllerinin kontrol ve B12 gruplarına göre daha iyi koruduğu gözlendi. En iyi korumanın SAMC grubunda olduğu izlendi. Sonuç olarak B12, SAMC ve DADS moleküllerinin ABR testlerinde gürültüden koruyucu etkinliği gösterildi. SAMC ve DADS moleküllerinin koruyucu etkinliği ışık ve elektron mikroskopi ile de desteklendi. Hem ABR hem de histolojik değerlendirmeler neticesimde, tüm gruplar içerisinde en iyi koruyucu molekülün SAMC olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
“The protective role of S-allylmercaptocysteine, Diallyl disulfide and high dose of vitamin B12 on noise induced hearing loss”The aim of this study was to demonstrate the protective effect of S-allylmercaptocysteine, Diallyl disulfide and high dose of vitamin B12 in rats exposed to noise. Rats were divided randomly into four groups. Auditory brainstem response (ABR) thresholds of all subjects were detected (right ear) before any drug administration. Drugs were applied to each group once a day for four weeks. First group (group A, n=6) was chosen as the control group and subjects in this group received 100 mg/kg of saline intragastrically. The second group (group B, n=6) were treated with intraperitoneal injection of 1mg/kg vitamin B12. The third group (group C, n=6) were treated with intragastric application of 100 mg/kg SAMC. The fourth group (group D, n=6) received 50 mg/kg of intragastric DADS. After the end of the second week of application, each group was exposed to white noise at 110 dB, for 8 hours. First measurement was performed immediately after noise exposure. The second measurement was performed 48 hours after exposure, and the third measurement was assessed two weeks after exposure. Following the last assesment of ABR thresholds, intracardiac blood was collected under deep anesthesia, and right temporal bones of the rats were sacrificed. Cochleas were spared for transmission and electromicroscopic investigation. In conclusion, statistically significiant lower ABR thresholds were observed in the treatment groups with vitamine B12, SAMC and DADS on the tone burst 8 kHz stimuli at the 14th day of noise exposure. Cochleas were histologically examined, in groups C and D cochleas were found to be better preserved than the cochleas of groups A and B.