Yenidoğan yoğun bakım hastalarında transkutan parsiyel CO2 ve O2 basıncı ölçümü ile arteriyel kan gazı parsiyel CO2 ve O2 basıncı ölçümlerinin karşılaştırılması
Discussion of correlation between transcutenous pco2 and o2 and blood gas PCO2 and PO2 in neonatal icu patients
  1. Tez No: 433484
  2. Yazar: UĞUR CAN LEBLEBİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ATALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmanın amacı; YYBÜ hastalarında hayati öneme sahip asit-baz dengesi ve oksijenizasyon bozukluklarının tespiti için altın standart olan arteriyel kan gazı PO2 ve pCO2 ölçümlerinin invazif ve beraberinde bazı riskler taşıyan kan örneği ile saptanması ile noninvaziv bir yöntem olan transkutan ölçümler ile belirlenmesinin birbiriyle uyumunun karşılaştırılmasıdır. Hastalar doğum ağırlıkları, doğum şekilleri, perinatal risk faktörleri, intrauterin büyüme düzeyleri, transfuzyon yapılıp yapılmama, inotropik ilaç alıp almama , solunum desteği alıp almama, sepsis tanısı, fototerapi alıp almama durumlarına göre değerlendirilmiştir. Postnatal 1-5.günler arasında ve umblikal arter kateteri veya periferik arter kateterizasyon yöntemi ile alınan numunelerden anında kan gazı bakılmış ve aynı anda da TcPO2 ve TcPCO2 ölçümleri yapılmıştır. Sınıflanan hastaların arteriyel kan gazı ile TcPO2 ve TcPCO2 sonuçları uyumlu bulunmuştur. Örneklerin ICC ve Bland-Altman istatistik yöntemi ile karşılaştırılması ile inotrop ilaç almayan bebeklerin dışındaki bütün gruplarda arteriyel kan gazı ile TcPO2 ve TcPCO2 sonuçları uyumlu bulunmuştur. Transkutan ölçümler esnasında literatürde de sözü edilen yan etkilerden cilt kızarıklığı dışında bir etkiye rastlanmamıştır. Sonuçlarımız literatürdeki çalışmalarla kıyaslandığında genel olarak prematüre ve term bebeklerde benzer sonuçlar elde edilmiştir. Ancak literatürde bizim bulgularımızdan farklı olarak hiperkapnik olan bebeklerde arteriyel kan gazı değerlerine göre transkutan ölçümlerde hem düşük hem de yüksek bulunabileceğine ilişkin yayınlar da bulunmaktadır. Literatürdeki çalışmalar genellikle prematüre ve ventilatördeki hastalarda yapılmıştır. Bizim hastalarımızda araştırdığımız perinatal risk faktörleri (intrauterin büyüme özellikleri, doğum şekli) bebeklerin aldığı tedaviler (inotroplar, ertirosit süspansiyonu, solunum desteği, fototerapi), geçirdiği hastalık (sepsis) açısından her iki teknik değerlendirilmiş ve sonuçların uyumuna da bakılmıştır. Bu çalışma Temmuz 2015- Temmuz 2016 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde izlenen 20 ÇDDA, 22 DDA ve 30 NDA bebek üzerinde yapılmıştır. Sonuç olarak YYBÜ hastalarımızda transkutan ölçümler kan gazı bakma gereksinimi olan bebeklerde alternatif, noninvaziv ve güvenli bir seçenek olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Homeostasis is essential for human to continuation of life. Maintenance of homeostasis depends on the acid – base balance. According to that, follow up of acid – base balance and oxygenation status are essential for all critically ill patients as neonatal intensive care unit (NICU). For determination of acid – base disorders and oxygenation disturbance, gold standard method is measurement of PO2 and PCO2 in arterial blood sample. Aim of this issue is to discuss the correlation of an alternative method which is noninvasive transcutaneous measurement with invasive arterial blood gas sampling in newborns. Arterial blood gas sampling which is invasive has additional risk factors. Neonates are classified and evaluated according to their birth weights, gestational age, way of birth, perinatal risk factors, intrauterine growth standards, diagnosis of sepsis and needs of transfusion, inotropic drug, respiratory support and phototherapy. Neonates between postnatal 1to 5 days were included into study. Blood sample is taken via umbilical artery catheterization or peripheral artery catheterization. Blood gas and transcutaneous partial oxygen and carbon dioxide levels (TcPO2 and TcPCO2) are measured at the same time. The level of agreement between PO2 and PCO2 measured by TCM4 CombiM Monitor, agreement was illustrated by Bland – Altman scattered plots and ICC statistic method. In general arterial blood sampling and transcutaneous results are found correlated. All groups except inotropic drug used neonates results are between %95 limits of agreement. During application and measurement there was no major side effect. Small hyperemic area was seen. As the result of this study, similar results are found with premature and mature neonates. As controversy, in literature there are studies were found unagreement in hyper/hypocapnic patient groups. This study was generated between July 2015 – July 2016 in Gazi University Hospital NICU over 72 neonates which are 20 VLBW, 22 LBW and 30 normal birth weight. As a conclusion; Transcutaneous carbon dioxide and oxygen monitoring is safe, useful, valid and non-invasive alternative method can be applied in NICU.