Yaşam tarzının gösterişçi tüketim üzerinde etkisi
The effects of life style on conspicious consumption
- Tez No: 433581
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZİLET BURCU CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tüketicilerin gözbebeği olduğu günümüzde firmaların amacı, ihtiyaç ve istekleri karşılamak ve pazarda sürekliliklerini sağlamaktır. Bu sürekliliğin sağlanması, tüketici davranışlarını iyi tanımakla mümkün olabilecektir. Tüketiciler karar verirken, karara etkili olan kişisel faktörlerden birisi de yaşam tarzıdır. Yaşam tarzı; bireyin bütünüyle yaşamını nasıl sürdürdüğünü ifade etmeye yarayan bir terimdir. Başka bir deyişle, yaşam tarzı; fikirleri ve ilgileri, amaç ve istekleri kapsar. Aynı kültürde büyüyen, aynı meslek grubundan ve aynı yaşta olan tüketicilerin satın alma davranış şekillerinin farklı olduğu görülmüştür. Bunun nedeni tüketicilerin geçmişteki deneyimleri, duyguları, sahip oldukları değerleri, kişilikleri ve sosyal sınıfları gibi içsel ve dışsal faktörlerden etkilenen yaşam tarzlarının da farklı olmasıdır. Farklı yaşam tarzlarına sahip olan tüketicilerin tüketim tarzlarının da farklı olduğu görülmüştür. Günümüz tüketicilerinin, fiziksel ihtiyaçlarını karşılamalarının yanında psikolojik ihtiyaçlarını da karşılamaya çalışmaktadırlar. Başka bir deyişle, tüketici yalnızca ürünlerin kendisi ile değil, cezbedici imajları, sembolleri ile ilgilenmektedir ve bunları kullanarak yani bunların aracılığı ile ait olduğu toplumsal sınıftaki imajını diğer sınıf üyelerine göstermeye, kendisini ait olmadığı diğer alt sınıflardaki bireylerden farklılaştırarark o gruba ait olmadığını ifade etmeye çalışmaktadır. Gösterişçi tüketim olarak isimlendirilen bu tip tüketim tarzı çok eski dönemlerden bu yana süregelen bir olgudur. Genel anlamda kişinin çevresine prestijini veya statüsünü göstermek amacı ile yaptığı alışverişler şeklinde tanımladığımız gösterişçi tüketimin temelinde alınan ürünlerin çevre tarafından prestij veya statü göstergesi olarak algılanması yatmaktadır. Bu çalışmanın birinci bölümünde, 'Tüketici Davranışları' ,'Yaşam Tarzları' ve 'Gösterişçi Tüketim'e ilişkin teorik bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümdeki alan çalışmasında ise, araştırmanın amacı doğrultusunda, gösterişe önem veren kişileri araştırma kapsamına alabilmek için, bir gösteriş göstergesi olarak düşünülen akıllı telefon sahibi olan kişiler üzerine yapılan anket çalışması sonuçları yer almıştır. Bu bölümde, önce cevaplayıcıların yaşam tarzı grupları tespit edilmiş ve daha sonra bu tarzların gösterişçi tüketim eğilimi incelenmiş ve bu iki kavram arasındaki ilişki açıklanmıştır .
Özet (Çeviri)
The purposes of the companies have met the customer's needs and desires and continue their existence in the market in the today world that the consumers are so important. It could be just possible by knowing the factors that affect this process. Lifestyle is one of the personal factors affecting the consumer behaviors. Life style; express how the individual's continue to their whole life. In other words , the lifestyle covers ; ideas and interests, objectives and requests. We can see the many different ways of buying who grow at the same culture , has same profeession and same age group This is the result of past experience of consumers , feelings, values they have , personality and social classes, such as internal and external factors affected the lifestyle is different. Surveys shows the consumers who have different life style, also have different consumption style. Today's consumers are trying to meet the psychological needs in addition to meeting physical needs. In other words , consumers not only with the products themselves , captivating images , is concerned with symbols and using them so the image of the social class to which it belongs through them to show to other class members , from individuals in other subclasses whether he started trying to express that belong to that group. In other words, consumers not only with the products themselves , captivating images , have become interested in symbols and the image of the social class to which it belongs by using them to reflect other class members , who does not belong is trying to differentiate from individuals in other subclasses. This type of consumption style is called as conspicuous consumption which is a phenomenon known as ongoing since ancient times. Conspicuous consumption, a person's environment on the basis of status or prestige of conspicuous consumption defined as his exchanges with the aim of the show is taken by the environment of the products or be perceived as a sign of prestige . In the first part of this study , ' Consumer Behavior ', ' Lifestyle ' and ' Conspicuous Consumption ' in the information and the second part about, showing off the importance that people have coverage in order pretension considered as an indication of a smart phone with a survey on people who have been made. Pre- determined lifestyle of groups of respondents and then examined the Conspicuous Consumption trends of this kind, and describes the relationship between these two concepts.