Hekim hak ve yükümlülükleri
Rights and obligations of physician
- Tez No: 433586
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖNÜL BALKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sağlık Kurumları Yönetimi, Law, Health Care Management
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çalışmamızın konusu hekimlik mesleğinin tarihsel gelişim süreci ve bu süreç içinde hekimin hak ve yükümlülükleri olup bu konu incelenirken hekim ve hasta ilişiklerini de ayrıntılı olarak incelenmektedir. Tezin birinci bölümünde, hekimlik mesleği ve tarihsel gelişim süreci tarih öncesi dönemlerden başlayarak detaylı olarak gözden geçirilmiş ve farklı toplumların tarihsel uygulamaları incelenmiş, Cumhuriyet döneminde Türkiye'de sağlık sektörü ve hekimlik mesleğinde yaşanan gelişmeler anlatılmıştır.Birinci bölümde ayrıca, ulusal ve uluslararası sözleşmelerde ele alınan ilgili sağlık hakkı ve hasta hakları ile hekim yükümlülükleri incelenmiş ve ardından hekim hakları ele alınmıştır. Daha sonra dünyada ve Türkiye'de hekim örgütleri incelenmiş ve bölüm Türkiye'de hasta ve hekim haklarıyla ilgili hükümlerin araştırılmasıyla sonlandırılmıştır. İkinci bölümde hekimlik kavramı, tedavi sözleşmesinin hukuki yapısı tanımlanarak, bu sözleşmenin unsurları ile hukuki nitelikleri incelenmiştir. Bunun ardından iş görme edimi ve statü açısından hekimlik mesleği ele alınarak, hekimlerin bağımsız muayenehanelerde, kamu hastanelerinde ve özel hastanelerde çalışan ve işveren konumundaki hekimlerin durumları araştırılmıştır.İkinci bölümde ayrıca hekim yükümlülüğünün çeşitleri ayrı başlıklar altında ele alınarak irdelenmeye çalışılmıştır.İkinci bölümde son olarak, hekim hakları sayılıp bireysel temelde ayrıntılı olarak ele alınmış; yeri geldikçe Türkiye'deki hekim hasta ilişkilerine dikkat çekilerek bu çerçevede de hasta ve hekim hakları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Subject of our study is the rights and obligations of physicians in the historical processes. While investigating these issues, the physician and patient relationships are also studied in detail. In the first part of the research, the profession of medicine and its historical development process is reviewed in detail starting with prehistoric times and inspecting the historic practices in different societies and developments in the health sector and the profession of medicine during the Republic era in Turkey is described. In this section, the national and international agreements related to health and associated patient rights and physician liability are also revived, and then the rights of the physicians are studied. After these, the professional organizations of the physicians on the world and Turkey are researched and this part is ended with, the inspection of judgments (rules) related to the rights of patients and physicians in Turkey. In the second part, the concept of medicine and the legal structure of the treatment contract are defined, and the elements of this contract have been inspected taking into account their legal properties. This is followed by researching the medical profession in terms of being a business act and its status in this context such as being an employee and employer in independent clinics, public hospitals and private hospitals. In the progressing sections of this part, types of medical liability are considered under separate headings and, have been studied in depth by entering the details. Towards the end of this part, physicians' rights are specified and studied in detail on the individualistic basis; and whenever needed, attention is drawn to the physician – patient relationship in Turkey, and reference is made to the patient and physician rights.