Türkiye'de kamu çalışma ilişkilerinde güvencesizlik: Uyum ve direniş örüntüleri
Insecurity in public labour relations in Turkey: Patterns of adaptation and resistance
- Tez No: 433651
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SELAMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 395
Özet
Türkiye'de kamu çalışma ilişkileri 1980 sonrasında diğer bütün kapitalist ülkelerde olduğu gibi ekonomik değişimlere paralel bir değişim/dönüşüm sergilemiştir. Bu değişim statü hukuku çerçevesinde oluşturulan istihdam biçimlerinin güvencesizlik bağlamında esnekleşmesi ve çeşitlenmesi şeklindedir. Bu güvencesiz istihdam biçimleri farklı boyutlarda bütün kamu kurumlarında görülmektedir. Bir kamu öğesi olarak kamu üniversiteleri de güvencesiz istihdam biçimlerinin görüldüğü kurumlar arasındadır. Bu bağlamda bu çalışma, Türkiye'de kamu çalışma ilişkilerinde söz konusu olan iş güvencesizliğini, nesnel ve öznel boyutta iki açıdan ele almaktadır. Çalışma, kamuda iş güvencesizliğine yol açan nesnel koşulları ortaya koyarken bir kamu üniversitesi özelinde de öznel boyutu ele almaktadır. Ayrıca öznel boyutta üniversite çalışanlarının iş güvencesizliğini algılama düzeyleri ve bunun sonucunda verdiği tepkiler Hirschman'ın İşten Ayrılma, Sesini Yükseltme, Sadakat ve Kayıtsız Kalma Teorisi (EVLN Modeli) bağlamında incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Public labour relationships in Turkey displayed a transformation as required by economic developments as in all capitalist countries after 1980s. This transformation happened in the form of flexibilisation and variation of employment types which are established in the context of status law. These insecure employment types are the cases in various levels in all public institutions. Public universities, as public constituents, are among the institutions where insecure employment relationships are common. To that end, this study evaluates the job insecurity in public labour relationships in Turkey regarding two dimensions as subjective and objective. While this study reveals the objective conditions leading job insecurities in public labour relationships, also examines the subjective dimension as specific to a public university. Besides, the levels of job insecurity perception of university staff regarding subjective dimension and their following reactions are examined regarding Exit, Voice, Loyalty and Neglect (EVLN Model) of Hirschman.