Çağrı merkezi çalışanlarında aşırı niteliklilik algısının işe adanmışlığa etkisi: Isparta ili örneği
The effect of the perception of overqualification on work commitment among call center employees: The example of Isparta province
  1. Tez No: 960416
  2. Yazar: MERAL MUHACİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURŞİT IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Aşırı niteliklilik, bir çalışanın eğitim ve deneyim gibi niteliklerinin iş gereksinimlerini aştığı ve işte kullanılmadığı bir eksik istihdam durumunu olarak görülmektedir. Aşırı nitelikliliğin işyerindeki çalışan tutum ve davranışlarını nasıl etkilediğini anlamak hem teorik hem de pratik olarak önemlidir. İlginç bir şekilde, sosyologlar, emek ekonomistleri ve eğitim bilimcileri son birkaç yılda aşırı nitelikliliğin etkilerini değerlendirmiş olsalar da, aşırı nitelikliliğe, örgütsel davranış ve insan kaynakları yönetiminde nispeten yeni bir ilgi konusudur. İşgücü piyasalarının temel işlevi, heterojen işçileri, işçilerin becerilerinin işlerinin gereklilikleriyle örtüşecek şekilde heterojen işlerle eşleştirmektir. Ancak, teorik ve ampirik ekonomi literatüründe bireysel iş/nitelik uyumsuzluklarının meydana geldiği belgelenmiştir. Ampirik çalışmalarda, işlerinin gerektirdiğinden daha fazla resmi eğitime sahip olan bireylerin durumu olan aşırı nitelikliliğine özel önem gösterilmiştir. İş/nitelik uyumsuzlukları için çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bir literatür dizisi, nitelik uyumsuzluklarının işgücü piyasası sürtüşmelerinden kaynaklandığını ileri sürmektedir. Bu nedenle, işçiler becerilerine uymayan işleri kabul edebilirler. Sonuç olarak, bu işçiler uygun bir iş eşleşmesi bulana kadar yeni pozisyonlar ararlar. Aşırı niteliklilik, bir çalışanın başka bir işverene veya hatta başka bir mesleğe geçme olasılığını önemli ölçüde artırır. Günümüz iş dünyası; küreselleşme, dijitalleşme ve toplumsal değerlerdeki değişimle birlikte hızlı ve köklü bir dönüşüm sürecinden geçmektedir. Bu dönüşümün merkezinde yer alan en önemli unsur ise insan kaynağıdır. Çalışanların yalnızca fiziksel varlığıyla değil, duygusal ve zihinsel bağlılıklarıyla da iş süreçlerine katkı sunduğu günümüzde, örgütsel başarı büyük ölçüde çalışanların işe olan tutumlarıyla ilişkilendirilmektedir Bu bağlamda, bireyin işine karşı duyduğu içsel bağlılığı, anlam arayışını ve gönüllü çabasını içeren işe adanmışlık kavramı, çağdaş yönetim anlayışında stratejik bir öneme sahiptir. İşe adanmışlık, bireysel düzeyde çalışan motivasyonunun bir göstergesi olmakla birlikte, örgütsel düzeyde örgütsel bağlılık, iş doyumu, örgütsel vatandaşlık davranışları ve verimlilik gibi çıktılarla da güçlü bir ilişki içerisindedir. Nitelikli insan gücüne sahip olmak isteyen örgütler için, çalışanların işe olan bağlılıklarını artırmak artık yalnızca tercih değil, aynı zamanda bir zorunluluk hâline gelmiştir. Bu araştırma çağrı merkezi çalışanlarının aşırı niteliklilik ve işe adanmışlık algısını ölçmeyi ve aşırı niteliklilik algısının işe adanmışlığa etkisinin olup olmadığını tespit etmek amacıyla Isparta da çağrı merkezinde çalışanlar üzerine uygulanmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde aşırı niteliklilik kavramına yer verilmiş kavram her yönüyle açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde işe adanmışlık kavramına yer verilmiş, üçüncü bölümde ise verilerin analizi yapılarak elde edilen sonuçlar yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Overqualification is considered a form of underemployment in which an employee's qualifications—such as education and experience—exceed the requirements of the job and are not fully utilized. Understanding how overqualification affects employee attitudes and behaviors in the workplace is important both theoretically and practically. Interestingly, although sociologists, labor economists, and educational scientists have assessed the effects of overqualification in recent years, it has only recently gained attention in the fields of organizational behavior and human resource management. The primary function of labor markets is to match heterogeneous workers with heterogeneous jobs in such a way that workers' skills align with job requirements. However, theoretical and empirical economic literature documents the occurrence of individual job/skill mismatches. Empirical studies have given special attention to overqualification, defined as a condition in which individuals possess more formal education than their jobs require. Various studies have been conducted on job/skill mismatches. A body of literature suggests that such mismatches arise from labor market frictions. Consequently, workers may accept jobs that do not match their skillsets. As a result, these workers continue to seek new positions until they find a suitable match. Overqualification significantly increases the likelihood that an employee will move to another employer or even switch professions. Today's business environment is undergoing rapid and fundamental transformation due to globalization, digitalization, and changes in societal values. At the center of this transformation lies human capital. In a context where employees contribute to work processes not only through their physical presence but also with emotional and cognitive commitment, organizational success is largely tied to employee attitudes toward their work. In this regard, the concept of work engagement—which encompasses an individual's intrinsic connection to their job, search for meaning, and voluntary effort—holds strategic importance in contemporary management approaches. Work engagement, while an indicator of employee motivation at the individual level, is also strongly related at the organizational level to outcomes such as organizational commitment, job satisfaction, organizational citizenship behavior, and productivity. For organizations seeking to attract and retain qualified human capital, enhancing employee engagement has become not just a preference but a necessity. This study aims to measure perceptions of overqualification and work engagement among call center employees and to determine whether perceived overqualification has an impact on work engagement. The research was conducted among employees working in a call center in Isparta. In the first section of the study, the concept of overqualification is discussed in detail. The second section focuses on the concept of work engagement. In the third section, data analysis is conducted and the findings are interpreted.