Konaklama işletmelerinde işgücü devri
Turnover in the hospitality industries
- Tez No: 43371
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
XI ÖZET Turizmde en önemli unsur, hizmeti Üreten ve bunu müşteriye sunan insandır. Bu hizmetin müşteriye en iyi şekil de sunulabilmesi için; sektörde çalışan iş görenlerin yap tıkları görevlerden, is ortamından ve isletmeden memnun olmaları gerekir. isgörenlerin islerinden ve isletmeden memnun olmamaları, onların isletmeyi terketmelerine ve iş verenlerin iş görenlerin çalışmalarından memnun olmamaları onları isten çıkarmalarına neden olur. özellikle sezonluk olarak çalışan konaklama islet melerinde yaşanan yüksek orandaki işgücü devri, bu konuya önem verilmesini gerekli kılmaktadır. Vasıflı elemanın kıt olduğu turizm sektöründe iş görenlerin isten ayrılmaları veya çıkarılmaları hem isletme ve işgören hem de ülke acısından önemli maddi ve manevi sorunlara yol açmaktadır. iş gücü devrinin isletmelere yüklediği yüksek maliyetleri en aza indirebilmek için çeşitli önlemlerin alınması zorunludur. Çalışmanın birinci bölümünde, konaklama isletmeleri personelinin özellikleri ve isletmeler için öneminden bahsedilmiş; ikinci bölümünde ise; işgücü devrinin tanımı, kapsamı ve önemi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise; iş görenlerin isten ayrılmalarının ve işverenlerin iş görenleri isten çıkarmalarının nedenleri üzerinde durulmuştur.Ill Yapılan teorik çalışmanın ışığında, dördüncü bölümde Marmaris, Ankara ve İstanbul'da turizm belgeli konaklama tesislerinde işgören ve yöneticilere uygulanan anketin sonuçları sunulmuştur. Çalışmanın son bölümünde ise; işgücü devrini azaltıcı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The most important element in the tourism sector is the human who produces services and presents it to the customer. In order to present these services in the best manner, employees who work at this sector should be content for their positions, organization's climate, and management. That employees do not content for their jobs and management causes them to leave their jobs. Moreover, that employers are not satisfied with their performance of their employees could cause the dismissal of the employees from their positions. Current high rate of employee turnover in the hospi tality industries which operate especially on a seasonal basis requires that this problem be given important consideration. In the hospitality industries where there is a chronic lack of qualified staff, leave and dismissal of employees cause a great deal of financial and psycho logical problems not only for the organizations and employees but also for the nation. Various measures should be taken in order to minimize the high cost of employee turnover. In the first chapter of this thesis, the charac teristics of personnel in the hospitality industry and its importance for the organizations are discussed. In the second chapter, definition of employee turnover, its importance and its scope is considered.In the third chapter, causes for leave and dismissal of employees are studied. In the fourth chapter, results of the survey which was made among the hospitality industries with tourism certificates in Marmaris, Ankara, and Istanbul are presen ted under the lights of the theoretical work performed.