Üniversite öğrencilerinde psikolojik iyi oluşun yordanmasında okul tükenmişliği, kötümserlikle başa çıkma ve üniversite ortamında yaşanan kişisel-sosyal sorunların rolü
The role of school burnout, coping with pessimism and personal-social problems in the university environment in predicting psychological well being among university students
  1. Tez No: 954068
  2. Yazar: MUKADDER USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinde psikolojik iyi oluşun yordanmasında okul tükenmişliği, kötümserlikle başa çıkma ve üniversite ortamında yaşanan kişisel-sosyal sorunların rolü incelenmiştir. Çalışmada üniversite öğrencilerinin psikolojik iyi oluşlarının çeşitli demografik değişkenlerle göre incelenmesi, öğrencilerin okul tükenmişlik düzeylerinin, kötümserlikle başa çıkma stratejilerinin ve üniversite ortamında yaşanan kişisel-sosyal sorunların psikolojik iyi oluşlarını ne derecede yordadığını incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda; Kötümserliği Aktive Eden Olaylarla Başa Çıkma Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Ölçeği-Öğrenci Formu, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Üniversite Öğrencilerinin Kişisel-Sosyal Sorunları Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 217 kadın, 75 erkek olmak üzere toplam 292 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Verilerin analizi sırasında bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans (ANOVA) tekniği, pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi teknikleri kullanılmıştır. Cinsiyet değişkeninin psikolojik iyi oluşa göre farklılaşıp farklılaşmadığını analiz etmek için bağımsız gruplar t-testi yapılmıştır. Test sonucunda psikolojik iyi oluşun cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin algıladıkları ekonomik düzeylerine göre psikolojik iyi oluşlarının farklılaşıp farklılaşmadığını analiz etmek için tek yönlü varyans (ANOVA) tekniği kullanılmıştır. Bulgulara göre; algılanan ekonomik durumu yüksek olan öğrencilerin psikolojik iyi oluşlarının algılanan ekonomik durumu düşük olan öğrencilere göre anlamlı şekilde yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Korelasyon analizi sonuçlarına göre ise psikolojik iyi oluş ile okul tükenmişliği ve üniversite ortamında yaşanan kişisel-sosyal sorunlar arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunurken kötümserlikle başa çıkma ile pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yapılan çoklu doğrusal regresyon analizine göre; okul tükenmişliği, kötümserlikle başa çıkma ve üniversite ortamında yaşanan kişisel-sosyal sorunlar değişkenleri birlikte, psikolojik iyi oluş toplam varyansın %38'ini açıklamaktadır. Bağımsız değişkenlerden kötümserlikle başa çıkma psikolojik iyi oluşu pozitif yönlü anlamlı yordarken, okul tükenmişliği ve üniversite ortamında yaşanan kişisel-sosyal sorunlar psikolojik iyi oluşu negatif yönlü anlamlı yordamaktadır. Araştırmanın bulguları alanyazın ve diğer araştırmalar çerçevesinde tartışılmış, öneriler ve sınırlılıklar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the role of school burnout, coping with pessimism, and personal-social problems experienced within the university environment in predicting psychological well-being among university students. The primary aim is to examine the extent to which these variables predict students' psychological well-being, along with exploring variations based on certain demographic characteristics. To achieve this, the following instruments were utilized: the Coping with Events That Trigger Pessimism Scale, the Maslach Burnout Inventory-Student Survey (MBI-SS), the Psychological Well-Being Scale, the Personal and Social Problems of University Students Scale, and a Demographic Information Form. The research sample consisted of a total of 292 university students, including 217 females and 75 males. A relational screening model was employed as the research design. During data analysis, independent samples t-test, one-way ANOVA, Pearson correlation analysis, and multiple linear regression analysis were applied. The independent samples t-test conducted to assess gender differences in psychological well-being revealed no statistically significant difference. A one-way ANOVA was used to examine whether perceived economic status led to significant differences in psychological well-being. Findings indicated that students who perceived their economic status as high reported significantly higher psychological well-being than those with low perceived economic status. Results from the correlation analysis showed a significant negative relationship between psychological well-being and both school burnout and personal-social problems experienced in the university context. Conversely, a significant positive relationship was found between psychological well-being and coping with pessimism. According to the multiple linear regression analysis, the combination of school burnout, coping with pessimism, and personal-social problems in the university environment accounted for 38% of the total variance in psychological well-being. Among the independent variables, coping with pessimism was found to be a positive and significant predictor of psychological well-being, while school burnout and personal-social problems were negative and significant predictors. The findings are discussed in light of the existing literature, and recommendations and limitations are presented accordingly.