Lipid bilayer permeation of an aliphatic amine drug: Modeling with molecular dynamics simulations and kinetic rate equations
Alifatik amin ilacın lipit ikili katmanından geçişi: Moleküler dinamik simülasyonları ve kinetik hız denklemleri ile modellenmesi
  1. Tez No: 434064
  2. Yazar: TUĞÇE ORUÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Alifatik amin içeren ilaçlar oral ilaçların %27'sini oluşturmaktadır. Büyük bir yüzdeye sahip oldukları için bu ilaçların hücre zarından gecçiş mekanizmasını anlamak önemlidir. Bu tezde, alifatik amin içeren bir ilacın lipit ikili katmanından geçişi üç farklı uzamsal ve zamansal seviyelerde incelenmiştir. En küçük ölçekte, alifatik amin ilacın -diklonininlipit ikili katmanıyla olan ilis¸kisi molek¨uler dinamik (MD) sim¨ulasyonlarıyla atomik detayda modellenmiştir. Alifatik amin grubu iyonlas¸abildiği icin ilaç pozitif yüklü ya da nötr olabilir. Her iki yük durumunda da ilaçların ikili katmana girebildiği ve nötr ilacın kolaylıkla katman değiştirebildiği MD simülasyonları ile gösterilmiştir. Ancak, geçiş olayının tamamı gözlemlenmemiştir. Geçiş mekanizmasını anlamak için daha geniş ölçekli, potansiyel içinde bir boyutlu difüzyon modeli kullanılmıştır. Bu modeli uygulayabilmek için lipit ikili katmanı normali boyunca difüzyon ve serbest enerji profilleriMD simülasyonları ile oluşturulmuştur. Geçiş mekanizmasının hidrodinamik ac¸ıklaması daha uzun zamanlı olayların elde edilmesini ve geçiş sabitlerinin hesaplanmasını sağlamıştır. Son olarak, en kapsamlı boyutta, kinetik hız denklemleri ile lipozomlara ilaç geçişi modellenmiştir. Bu çalışma ile yakın zamanda gerçekleştirilmiş, pH değişimine hassas floroforlar kullanılarak lipozomlara alifatik amin geçişini ölçen deneyler modellenmiştir. Bu model ile deneysel sistemin ilacın proton alma hızına hassas olduğunu, ilaç geçişine ise duyarsız olduğunu gözlemlemekteyiz. Bu calışmada uygulanan çok ölçekli modelleme stratejisi oldukça geneldir ve diğer iyonlaşabilen ilaçlar için kolay bir şekilde uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Aliphatic amine bearing drugs constitute about 27% of all orally active drugs. Since they comprise a large proportion, it is important to understand their permeation mechanism through cell membrane. In this thesis, the permeation of an aliphatic amine drug through a lipid bilayer is treated at three different levels of spatio-temporal resolution. On the finest scale, the interactions of the aliphatic amine drug dyclonine with the lipid bilayer are modeled in atomistic detail via molecular dynamics (MD) simulations. Because the aliphatic amine group is ionizable it can be in either positively charged or neutral. MD simulations reveal that both charge states penetrate into the bilayer and the neutral drugs easily translocate. However, complete permeation events are not observed. To understand the mechanism of permeation, therefore, a coarser model of one-dimensional diffusion in a potential is employed. To apply the model, diffusivity and free energy profiles along bilayer normal are obtained via MD simulations. The resulting hydrodynamic description of the permeation allows access to longer time scales and provides the calculation of the permeability coefficients. Finally, on the coarsest level, we model the drug permeation into liposomes via kinetic rate equations. The model reproduces recent experiments that measure the permeability coefficients of aliphatic amine drugs using pH-sensitive fluorophores. We observe that while the experimental assay is sensitive to the protonation rate of the drug, it is basically insensitive to the drug permeability. The multiscale modeling strategy employed here is very general and can be straightforwardly applied to other titratable drug molecules.