Irak'ta yerinden yönetim: Karşılaştırmalı bir analiz
Decentralization in Iraq: A comparative analysis
  1. Tez No: 434316
  2. Yazar: BASHAR MOHAMMED SATTAR AL-BAYATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEVRİM AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Irak yerel yönetim sisteminin, geçmişi ve mevcut yapısı ile ilgili sorunları ortaya koymaktır. Çalışmada ayrıca bazı ülkelerin yerel yönetim sistemleri incelenerek, karşılaştırmalı olarak değerlendirmek ve elde edilen veriler çerçevesinde Irak yerel yönetim sistemindeki sorunlara çözüm sağlayacak önerilerde bulunmak amaçlanmaktadır. Bu çalışmada federal veya üniter devlet yapısına sahip, ABD, Hindistan, İspanya ve Türkiye'nin yerel yönetim sistemleri incelenmiştir. Söz konusu ülkelerin yerel yönetim sistemlerindeki yetki ve sorumluluk, mali kaynak ve denetim gibi merkez – yerel ilişkileri üzerinde durulmuştur. Çalışmada bir ülkenin yönetim geleneği ve yapısının belirlenmesinde, o ülkenin tarihi, kültürel, ekonomik ve sosyal faktörlerinin etkili olduğu anlaşılmıştır. Bu çalışmanın sonuç kısmında Irak yerel yönetim sisteminin yapı ve işleyiş açısından karşılaştığı sorunlara çözüm olacak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal the problems related with the present situation and the history of the local governments in Iraq. It is also aimed to provide recommendations and solutions for the local governments in Iraq by reviewing, evaluating and comparing the local government system of some countries with federal and unitary local governments systems like the USA, India, Spain and Turkey. In this study, we emphasized authority, responsibility, financial resources, audits and the relation between central and local authorities. We also highlighted the effects of historical, cultural, economical, and social factors on the administrative models of these countries. In the result section of the study, we have provided some suggestions to help solving the problems that Iraqi local government system is facing.