Erzurum havuzbaşı meydanı peyzaj tasarım senaryoları
Landscape design scenarious of havuzbaşi square in Erzurum
  1. Tez No: 434880
  2. Yazar: EMRAL MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Kent meydanları sanayi devrimine kadar kentlerin odak noktalarını oluşmuştur. Sanayi devriminden sonra artan motorlu araç sayısı ile birlikte meydanlarda yayaların egemenliği azaltmış ve motorlu araç egemenliğine girmiştir. Gelişmiş ülkelerdeki kent meydanları insanların sosyal ve genel ihtiyaçlarını karşılamakla beraber kent estetiğine değer katmakta, aynı zamanda aynı kent üzerindeki birbirinden farklı meydanlar kendi aralarında bir bağ oluşturarak ulaşım sistematiğini sağlamaktadır. Ülkemizdeki kent meydanları genellikle kent merkezlerinde kişilerin buluşma noktası olarak tanımlanmaktadır. Bu açıklamaya göre her kent meydanı insanların ihtiyaçlarını karşılama kapasitesinde olmamaktadır. İnsanların ve çevrenin ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kent meydanlarının yapılabilmesi için peyzaj mimarlığı açısından yeni bir bakış açısının gelmesi gerekmektedir. Bu bakış açısına göre Erzurum Havuzbaşı Kent Meydanı'nda planlanmış olan 4 farklı senaryo; kış aylarına yönelik peyzaj tasarım senaryosu, bitki labirenti senaryosu, halı deseni senaryosu ve modüler yeşil sistem senaryosundan oluşmaktadır. Senaryolar Erzurum kent merkezinde yapılan 403 adet anket ve alanda yapılan gözlemler sonucunda oluşturulmuştur. Sonuç olarak tasarımı ya da planlaması yapılacak olan kent meydanı her kentin coğrafi ve sosyo-kültürel yapısı dikkate alınarak oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Urban squares were the focal point of the city until the industrial revolution. After the industrial revolution reduced the dominance of the pedestrian with the increasing of motor vehicle at the city center. Town square increases aesthetic value of the city and they need to resolve people's necessity. At the same time different squares link with each other and they develop the transportation systematic. City squares which are located city center in our country depict as a meeting point. This statement is not based on any town square capacity to meet the needs of the people.People and in terms of landscape architecture of the town square can be made to meet the needs of the environment must come from a new perspective. According to this perspective created 4 scenarious for Erzurum Havubaşı urban square. This scenarious are; Winter Scenario, Plant Maze Scenario, Carpet Pattern Scenario and Modular Green System Scenario. The created scenarious were created as a result of observation and 403 questionnaires made in the city center of Erzurum. Town square will be created as a result of design or planning its own geographical and socio cultural structure of the population should be established taking into account each city.