Soya yağından biyodizel üretiminin optimizasyonu ve motor performans testleri
Optimization of the production of biodiesel from soybean oil and engine performance tests
  1. Tez No: 434922
  2. Yazar: RAMAZAN DİNLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, soya yağı karışımından biyodizel üretim süreci tek aşamalı alkali katalizör kullanılarak optimize edilmiştir. Optimizasyon süreci katalizör konsantrasyonu, metil alkol/yağ oranı, reaksiyon sıcaklığı ve reaksiyon süresi gibi parametrelere bağlı olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, optimumbiyodizel dönüşüm verimi %0,75 katalizör konsantrasyonu, %20 metil alkol/yağ oranı, 90 dk reaksiyon süresi ve 60°C reaksiyon sıcaklığında %86verim elde edilmiştir. Optimum koşullarda elde edilen biodizelin yakıt özellikleri belirlendikten sonra biyodizelin motor performans ve egzozemisyonlarına etkileri direkt enjeksiyonlu ve tek silindirli bir dizel motorunda incelenmiştir. Dizel yakıtı ile karşılaştırıldığında biyodizelkullanımı özgül yakıt tüketimi artmış, motor torku, gücü ve momenti ise azalmıştır. Biyodizel kullanımı ile emisyon değerlerinde ise NOxemisyonları artmış, is ve CO emisyonlarıazalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the biodiesel production process from the mixture of soybean oil is optimized by using alkali catalyzer single phase reaction. The optimization process is performed as depending on the parameters such as catalyst concentration, methanol/oil ratio, reaction temperature and reaction time. As the consequence of this study, optimum biodiesel production efficiency was obtained 86 % at the 0.75 wt % sodium hydroxide concentrate as catalyst, 20 wt% methanol/oil ratio, 90 min reaction time and 60 °C reaction temperature. After fuel characteristics of the biodiesel obtained for optimum circumstances were determined, the effect of biodiesels usage to engine performance and smoke emission were investigated by using a diesel engine was equipped with single cylinder and direct injection. The using of biodiesels of soybean oil engine power and engine torque have decreased and specific fuel consumption has increased comparison with the conventional diesel fuel. In addition to this, the carbon deposit and CO emissions were decreased but the NOx emission was increased by using biodiesel.