Dönel bir halkasal boşlukta bulunan manyetik akışkanın galerkin solenoidal yöntemi ile doğrusal kararlılık analizi
Linear stability analysis of the magnetic fluid in a rotating cylindrical annulus by using solenoidal galerkin method
- Tez No: 434945
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURMUŞ YARIMPABUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Matematik, Mechanical Engineering, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, sabit bir Omega açısal hızında dönen ve halkanın iç ve dış yüzeyleri arasında sıcaklık farkı bulunan bir halkasal boşluktaki elektriksel olarak iletken akışkanın homojen bir B manyetik alan altındaki konveksiyon hareketinin başladığı an sayısal benzetim yoluyla modellenmektedir. Halkanın iç ve dış yüzeylerinin kapalı sınır şartını sağladığı kabul edilmiştir. Sayısal yöntem hız ve indüklenmiş manyetik alan değişkeninin sınır şartlarını sağlayan solenoidal baz fonksiyonları cinsinden yazılmasına dayanmaktadır. Sıcaklık değişkeni de sınır şartlarını sağlayan baz fonksiyonları cinsinden yazılmıştır. Hareketi modelleyen kısmi diferansiyel denklemler, çifteş baz fonksiyonları tarafından karşılanan alt uzaya Galerkin yöntemiyle yansıtılarak zamana bağlı açılım katsayılarının evrimini modelleyen adi diferansiyel denklem sistemine indirgenmiştir. Bu işlem sırasında, momentum denkleminde bulunan basınç terimi ortadan kalkmaktadır. Bu sistem, doğrusal akış rejiminde Solenoidal baz ve yansıtma prosedürünü test etmek için çeşitli sayısal deneylerde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, onset of convection motion of a electrically conducting fluid in an annular space, which rotates with a certain angular velocity Omega and has a temperature difference between the inner and outer surface of the annulus, is numerically simulated under a homogeneous magnetic field B. The rigid boundary conditions are considered to provide both the inner and outersurfaces of annulus. The numerical technique is based on solenoidal basis functions satisfying the boundary conditions for both velocity and induced magnetic field. Theexpansion bases for the thermal field are also constructed to satisfy the boundary conditions.The governing partial differential equations are reduced to a system of ordinary differentialequations governing the time evolution of the expansion coefficients under Galerkin projectiononto the subspace spanned by the dual bases. In the process, the pressure term in themomentum equation is eliminated. This system is used in various numerical experiments in the linear flow regime to test the solenoidal basis and reflect the procedure.