Türkiye güncel sanatında mekânın diyalektiği: İçerisi/dışarısı
The dialectic of space in Turkish contemporary art: Inside /outside
- Tez No: 435117
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKAY, DOÇ. DR. NERMİN SAYBAŞILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sanat Tarihi, Philosophy, Art History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Mekânı deneyimleme biçimimiz, modernizm sonrası dönemde yaşadığımız zihinsel kaymaya koşut olarak dönüşüm geçirmiştir. Klasik mekân anlayışı, tıpkı Kartezyen koordinat sistemindeki gibi sabit noktaların ve belirli bir merkezin olduğu, durağan, homojen, deneyimden kopuk, içeriksiz ve idealize edilmiş bir algıya işaret eder. Oysaki yaşamın karmaşık dinamikleri, bu nizamî kurguya her an direnmektedir. Düşünsel soyağacı Öklid geometrisine dayanan bu Kartezyen/modernist mekân algısı günümüzde yerini, koordinatların deneyime ve bağlama göre her an yer değiştirebildiği, akışkan ve geçirgen bir mekân algısına bırakmıştır. Büyük oranda modernizm sonrası koşulların belirlediği bu mekân; melez, her an yeni gediklerin açıldığı,“içerisi ve dışarısı”nın birbirine sızdığı, devingen bir karaktere sahiptir. Bu çalışmada, söz konusu dönüşümün felsefî, iktisadî ve teknolojik nedenlerine değinildikten sonra, günümüz mekân algısının, Türkiye'deki güncel sanat pratiklerine yansımasının izleri sürülecektir. Çalışmanın sınırlayıcı öğeleri, mimarînin ürettiği“içerisi/dışarısı”kavramlarıdır. ANAHTAR KELİMELER: Güncel Sanat, Tekinsiz, Kartezyen mekân, Akışkan mekân, İçerisi/Dışarısı.
Özet (Çeviri)
Our way of experiencing the space transformed in parallel to the cognitive changes of postmodern age. The classic comprehension of space signifies a constant, homogeneous, free from experience, empty and idealized perception that has fixed points and a certain center like Cartesian coordinate system. Whereas the complex dynamics of life resist momently to this regular fiction. Today, the perception of the Cartesian/modernist space which based on Euclidean geometry, shade off into the perception of fluid and permeable space in which the coordinates can be change in related context and experience. This space that frequently determined by postmodern circumstance has a mobile and mixed character in which new breaches can be occured momently and“inside and outside”infiltrate to each other. In this study, after emphasizing this transformation's philosophical, economic and technological reasons, the effects of today's perception of space to the Turkish contemporary art are investigated. The restrictive elements of the study are the concepts of“inside/outside”. KEYWORDS: Contemporary Art, The Uncanny, Cartesian space, Fluid space,Inside/Outside