Mal ve hizmet ihracı ile ihraç kayıtlı satışlarda KDV uygulaması ve iade süreci
Application of VAT and reimbursement process in goods and services exports and export-registered sales
- Tez No: 435291
- Danışmanlar: PROF. DR. ARMAN TEKSİN TEVFİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Küreselleşen ve rekabetin her geçen gün daha şiddetli yaşandığı dünyada, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler açısından ihracat önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde Katma Değer Vergisinin en büyük dolaylı vergi olması ve ülke ekonomisi içindeki önemli yeri, sosyal ve sosyo-ekonomik etkileri nedeniyle bazı yasal düzenlemeler yapılarak iade mekanizması işletilmeye çalışılmıştır. Gelişmiş ülke ekonomilerinde iade mekanizmasını hızlı işlediği, iade talep eden mükelleflere iade talepleri ilgili mercileri tarafından hızlı dönüşler yapıldığı buna bağlı olarak iade sürecinde problem yaşanmayıp vergisel anlamda mağdur edilmedikleri görülmektedir. Bu nedenle çalışmanın amacı Katma Değer Vergisinde yer alan ihracat ve ihraç kayıtlı satışlarda iade müessesesinin; yasal mevzuat ve uygulama açısından iade sürecinin nasıl işlediğini ortaya koymaktır. Mal ve Hizmet İhracı İle İhraç Kayıtlı Satışlarda KDV Uygulaması ve İade Süreci adlı çalışma altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde KDV' nin ülke ekonomisindeki önemi ve yeri ile iadenin bu noktadaki rolü İkinci bölümde, İhracata ait temel kavramlar açıklanmıştır. üçüncü bölümde, ihracatın şart, kapsam ve iade uygulaması. Dördüncü bölümde ihraç kayıtlı teslimlere ilişkin uygulama yasak mevzuat kapsamında anlatılmış. Beşinci bölümde iade almanın olmazsa olmaz şartı olan kontrol raporu segmentleri tek tek irdelenmiş ve çözüm önerileri ortaya koyulmuştur. Son olarak Yeminli Mali Müşavir raporunun nasıl olması gerektiği ilgili örnek rapor çalışmaya eklenmiş olup ve Kaçakçılık suçunu ilgilendiren Özel Esaslarla kısaca değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the world which is globalizing and has more and more severe competition, exporting holds key for developing adn developed countries. Because VAT is the most important indirect tax and due to its social and socio-economic effects and its huge position; reimbursement mechanism has been in operation with certain legal arrangements. It's been seen that reimbursement mechanism is quickly executed, taxpayers who demand refund is instantly responded by institutions and as a result there aren't any problems in reimburement process with no unjust treatments in taxation in developed countries. For the reasons above, the aim of this study is to display reimbursement process in exports and export registered salefor VAT, and how reimbursement is executed by means of legal treatments and applications. The study named“APPLICATION OF VAT AND REIMBURSEMENT PROCESS IN GOODS AND SERVICES EXPORTS AND EXPORT REGISTERED SALES”is composed of six parts. In the first part, the importance and position of export in national economy and the role of reimbursement; in second part the fundamentals of export is mentioned. In the third part, circumstances and scope of export and reimbursement is discussed. In the forth part, application about export registered deliveries in accordance with legal treatments is explained. In the fifth part, as a“sine qua non”condition of reimbursement, each segments of check list is one by one considered at length and some solution advices are given. As a last thing, a report as a sample is added to Show how a certified councillor report should be prepared, and Special Principles related to Smuggling is shortly rewieved.