İlköğretim kurumları öğretmenlerinin okullardaki stratejik planlama uygulamalarına ilişkin görüşleri (Van ili örneği)
Elementary school teachers' views relating to the implementations of strategic planning in schools (Example of the province Van)
- Tez No: 435310
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET AKBABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmenlerin ilköğretim kurumlarında yapılan stratejik planlama uygulamalarına ilişkin görüşlerini belirlemektir. Tarama modeli ile yapılan araştırmanın evrenini, 2014-2015 eğitim öğretim yılında Van merkez ilçelerinde bulunan 102 resmi ilkokul ve 101 resmi ortaokulda görev yapan 1946 sınıf öğretmeni ve 2682 branş öğretmeni ile 5 özel ilköğretim kurumunda görev yapan 61 sınıf öğretmeni ve 169 branş öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışma grubu ise, seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilen, 10 resmi ilköğretim kurumunda görev yapan 220 sınıf öğretmeni ve 250 branş öğretmeni ile özel ilköğretim kurumlarındaki tüm öğretmenler olmak üzere toplam 700 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri, Memduhoğlu ve Uçar (2012) tarafından geliştirilen“Okullarda Stratejik Planlama Uygulamalarını Değerlendirme Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Araştırma sonucunda, stratejik planlama uygulamalarında, kurumsal yapının uygunluğu boyutu ile stratejik plan hazırlama ve uygulama süreci boyutunda özel okullarda görev yapanların, erkek öğretmenlerin, ortaokulda görev yapanların, branş öğretmenlerinin, stratejik planlama konusunda eğitim alanların ve 11-15 yıl kıdemdeki öğretmenlerin daha olumlu değerlendirmelerde bulundukları; stratejik planlama uygulamalarında karşılaşılan sorunlar boyutunda ise, resmi okullarda görev yapanların, kadın öğretmenlerin, ilkokulda görev yapanların, sınıf öğretmenlerinin, stratejik planlama konusunda eğitim almayanların ve 1-5 yıl kıdemdeki öğretmenlerin stratejik planlama uygulamalarında daha fazla sorunla karşılaştıkları belirlenmiştir. Anahtar Sözcükler Stratejik planlama, özel okul, resmi okul, öğretmen
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the teachers' views regarding to the implementations of strategic planning in the elementary schools. The population of the study which is applied with scanning model includes 1946 primary school teachers and 2668 branch lesson teachers working in 102 primary public schools and 101secondary public schools, and also 61 primary school teachers and 169 branch lesson teachers working in 5 private elementary schools in the central districts of Van in the academic year of 2014-2015. The study group, which includes 220 primary school teachers and 250 branch lesson teachers working in 10 public elementary schools, and also private elementary schools, consists of a total of 700 teachers who are chosen random sampling method. The data of the study were obtained by using“the Strategic Planning Implementation Assessment in Schools”which is developed by Memduhoğlu and Uçar (2012). At the result of the study, in the implementations of strategic planning it is determined that the teachers working on private schools and secondary schools, the male teachers and branch teachers and the ones who has an education about strategic planning and the teachers in 11-15 years seniority have a more positive assessment within institutional structure of appropriateness of the size and preparation of strategic planning and implementation of the size; on the issue size encountered in strategic planning practice, those who work in public schools, female teachers, who work in primary school, primary school teachers, the ones who don't receive training in strategic planning and the teachers in 1-5 years seniority have faced with more questions within the strategic planning implementation. Key Words Strategic planning, private school, public school, teacher