Yoğun bakım hastalarında rektal sürüntü örneklerinden izole edilen karbapenem dirençli klebsiella pneumoniae escherichia coli suşlarının araştırılması
İnvestigation of carbapenem resistant klebsiella pneumoniae and esherichia coli strains i̇solated from rectal swap samples of i̇ntensive care unit patients
- Tez No: 435455
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT AKPOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Hastane enfeksiyonları morbidite ve mortalitesinin yüksek olması, hastanede kalış süresini uzatması ve yüksek tedavi maliyeti nedeniyle önemli bir sağlık sorunudur. Son yıllarda özellikle yoğun bakım üniteleri başta olmak üzere hastane enfeksiyonlarından karbapeneme dirençli Enterobacteriaceae (KRE) ve özellikle de Klebsiella pneumoniae sık izole edilmeye başlanmıştır. KRE enfeksiyonlarında, özellikle uzun süreli tedaviler esnasında minimum inhibisyon konsantrasyon (MİK) değerlerinin dikkatle izlenmesi gereklidir. Bu çalışmaya, Dicle Üniversitesi Tıp fakültesi Hastaneleri Tıbbi Mikrobiyoloji Kültür Laboratuvarı'na Mart 2014-Mart 2015 tarihleri arasında yoğun bakım ünitelerinden gelen 462 rektal sürüntü örneği dâhil edildi. Ertapenemli EMB besiyerinde üreyen laktoz olumlu bakteriler BD Phoenix (Becton Dickinson, A.B.D) otomatize sisteminde tanımlanarak antimikrobiyal duyarlılık testleri çalışıldı. İzolatlarda genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) varlığı ve karbapenem grubu antibiyotik duyarlılıkları Kirby Bauer disk difüzyon testi (DDT) ile test edildi. E-test yöntemi ile de Ertapenem, Meropenem, İmipenem ve Doripenem antibiyotiklerinin MİK değerleri araştırıldı. Toplam 462 rektal sürüntü örneğinin 107'sinde (%23.2) Ertapenemli EMB besiyerinde laktoz olumlu üreme saptandı. Phoenix otomatize sistemi ile 107 örneğin 100'ünde ertapenem, 35'inde meropenem direnci saptanırken DDT yönteminde 106'sı ertapenem, 83'ü meropeneme dirençli olarak belirlendi. Referans yöntem olarak alınan gradiyent strip test yönteminde ise izolatların 91'inde ertapenem, 49'unda da meropenem direnci saptandı. Perianal kültür sürveyansı, KRE infeksiyon/kolonizasyon takibinde önemli bir infeksiyon kontrol yöntemidir. Karbapenem direncinin moleküler epidemiyolojisinin ve risk faktörlerinin tespiti için ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Hospital infections are major health problems due to high morbidity and mortality, long hospitalisation and high treatment costs. Carbapenem-resistant Enterobacteriaceae (CRE), especially Klebsiella pneumoniae has been frequently isolated in hospital infections in last decades. Minimum inhibitory concentration (MİC) values should be carefully monitored in CRE infections, especially during prolonged treatments. A total of 462 rectal swab samples sent to Culture Laboratory of Dicle University Hospital from intensive care unit patients between March 2014 and March 2015 were included in this study. Lactose-positive bacteria growing in Eosin Metylen Blue agar containing ertapenem (Ertapenem EMB agar) were identified and antiMİKrobial susceptibility testing were carried out by BD Phoenix (Becton Dickinson, USA) automated system. Extended spectrum beta-lactamase (GSBL) of isolates and carbapenem susceptibility was tested by Kirby-Bauer disk diffusion method. MİC values of ertapenem, meropenem, imipenem and doripenem were studied with gradient test. Lactose-positive bacteria growing in Ertapenem EMB agar were isolated from 107 (23.2%) of samples. Among 107 isolates, 100 of them were found as resistant to ertapenem and 35 to meropenem by automated system. Ertapenem and meropenem resistant isolates were 106 and 83 by disc diffusion method, respectively. A total of 91 isolates were resistant to ertapenem while 49 to meropenem by the gradient test which was considered as the reference method. Perianal cultures surveillance is an important infection control method in monitoring CRE infection and colonization incidence. Further research is needed for establishing the risk factors and molecular epidemiology of carbapenem resistance.