Kardiyak arrest sonrası spontan dolaşımı sağlanan hastalarda hedefe yönelik sıcaklık yönetimi tedavisinin karnitin düzeyine etkisi
The effect of target temperature management treatment on carnitine level in patients with spontaneous circulation provided patients following cardiac arrest
- Tez No: 681742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ALTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Her yıl on binlerce insan kardiyak arrest sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Kardiyak arrest sonrası bakım için uluslararası kılavuzlar, spontan dolaşımı geri dönen hastalarda hedefe yönelik sıcaklık yönetiminin uygulanmasını önermektedir. Ancak hedefe yönelik sıcaklık tedavisinin etkileri henüz tam anlamıyla aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada kardiyak arrest sonrası spontan dolaşımı dönen ve kliniğimize yatan hastalarda hedefe yönelik sıcaklık yönetimi süresince karnitin düzeylerinin ölçmeyi planladık. Metot: Araştırma için, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu'nun 15.06.2020 tarih ve 2020-05/11 numaralı kararı ile onay alındı. Hastanemiz genel yoğun bakım ünitesine ve koroner yoğun bakıma yatırılan 18 yaş üstü hedefe yönelik sıcaklık yönetimi uyguladığımız hastalardan 0., 24. Ve 48. Saatte alınan venöz kan örnekleri EDTA lı tüplere konularak santrifüj cihazında 10 dakika 3500 rpm ile santrifüj edildikten sonra serum kısmı eppendorf tüplerine konuldu. Alınan örnekler çalışma gününe kadar -80 derecede saklandı. Santrifüje edilmiş serum örneklerinde çalışma gününde çıkarılıp bütanolik-HCl kullanılarak türevlendirmeye dayanan bir yöntem ile analiz edilmeye başlandı. Bu yöntemde kuru serum örneğinden 3.2 mm çapında spot alındıktan sonra belirli konsantrasyonda karnitin döteryum işeretli standartlarını içeren organik ekstraksiyon solvent içerisinde bekletilir. 30 dk ekstraksiyon sonrası azot altında uçurma yöntemi ile organik solvent kuruluğa kadar uzaklaştırılır. Bu aşamadan sonra bütanolik-HCl ile 600 C'de 20 dk inkübe edilerek karnitinlerin türevlenmesi sağlandı. Tekrar uçurma sonrası örnekler mobil faz ile çözülerek LC-MS/MS sistemine 5 μL enjeksiyon yapılır. Karnitin molekülleri ESI (+) iyonizayon yöntemi ile MRM modunda analiz edilir ve cihaza özel yazılımlar kullanılarak her bir karnitin molekülü kendi iç standartına oranlanarak tarama işlemi gerçekleştirilir. Mobil faz olarak %90 Metil alkol kullanılır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 55.40 idi. Hastaların %70 i erkek % 30 u ise kadın idi. Hastaların %26.7 sinde herhangi bir hastalık öyküsü yok iken %73.3 ünde ek hastalık mevcut idi. Yapılan istatistiksel analizde L-karnitin (C0) ve glutaril karnitin (C5DC) değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler olduğu görüldü. L-karnitin hedefe yönelik sıcaklık yönetiminin başladığı ilk 24 saat içerisinde düştüğü ve sonraki 24 saatte ise ( sıcaklık yönetiminin 48. Saatinde ) istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde arttığı görüldü (p: 0,036). Glutaril karnitin değeri ise 48. Saatte istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yükseldiği görüldü (p: 0,008). karnitin (C2), C3 (propiyonil Karnitin), C4 (bütiril Karnitin), C4DC (Metil Malonil Karnitin), C5 (İsovaleril Karnitin), C5:1 (Tiglil Karnitin), C5OH (İsovaleril Karnitin ), C8DC suberil karnitin, C6 (Hekzanoil Karnitin), C6DC (Adipil Karnitin), C8 (Oktanoil Karnitin), C8:1 (Oktenoil Karnitin), C10 (Dekanoil Karnitin), C10:1 (Dekenoil Karnitin), C10DC (Sebasil Karnitin), C12 (Dodekanoil Karnitin), C14 (Miyristoil Karnitin), C14:1 (Tetradekanoil karnitin) , C14:2 (tetradekadineoil karnitin), C16 (Palmitoil Karnitin), C16:1 (Palmitoleil Karnitin), C18 (Steraoil Karnitin), C18:1 (Oleil Karnitin), C18:2 (Linoleil Karnitin), C18:1 OH (hidroksiOleil Karnitin), C18:1 OH (HidroksiOleil Karnitin) değerlerinde anlamlı bir değişiklik görülmedi. Sonuç: Hedefe yönelik sıcaklık yönetiminin ilk 24 saatinde serbest karnitin seviyesinin düşmesinden dolayı tedavinin ilk 24 saatinde beslenme ürünlerine karnitin takviyesi yapılabileceğini düşündük. Ayrıca sonraki 24 saatte hipotermi sürecinin dengeye ulaşması ile bir antioksidan olan serbest karnitin düzeyi yükselmişti. Bu nedenle antioksidan denge açısından hedefe yönelik sıcaklık yönetiminin en az 48 saat uygulanmasından yanayız.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Ten thousands of people die due to cardiac arrest every year. For care following cardiac arrest, international guidelines suggest the application of target temperature management in patients with returning spontaneous circulation. But the effects of target temperature treatment have not been completely clarified yet. In this study, we planned to measure the carnitine levels during target temperature management in patients who had returning spontaneous circulation after cardiac arrest and were hospitalized in our clinic. Method: The consent of Harran University Faculty of Medicine Ethics Board was taken with 15.06.2020 dated and 2020-05/11 numbered decree for the research. Venous blood samples taken in 0th, 24th and 48th hours from the patients over 18 years of age who were hospitalized in the general intensive care unit and coronary intensive care unit and were applied target-oriented temperature management were put in EDTA tubes and the serum section was put in eppendorf tubes after centrifuging at 3500 rpm for 10 minutes in centrifuge device. The samples taken were kept at - 80 degrees until the study day. Centrifuged serum samples were taken out on the study day and were started to be analyzed with a method based on derivatization using butanolic HCl. In this method, after taking a spot with a diameter of 3.2 mm from dry serum sample, it is kept in organic extraction solvent with carnitine deuterium signed standards at certain concentration. Following 30 minute extraction, the organic solvent is dried through the method of blowing under nitrogen. Derivatization of carnitines was provided following incubation at 600 C with butanolic HCl for 20 minutes following this stage. Samples after re-blowing are defrosted through mobile phase following re-blowing and 5 μL is injected to LC-MS/MS system. Carnitine molecules are analyzed at MRM mode through ESI (+) ionization method and using softwares unique for the device, each carnitine molecule is proportioned to its internal standard and the scanning operation is performed. 90% methyl alcohol is used as mobile phase. Results: Average age of the patients included in the study was 55.40. 70% of the patients were male and 30% were female. 26.7% did not have any story of diseases while 73.3% had comorbid diseases. Statistically significant changes were observed in L-carnitine (C0) and glutaryl carnitine (C5DC) values in the statistical analysis. L-carnitine was observed to decrease within the first 24 hours in which target-oriented temperature management started and to increase statistically significantly in the next 24 hours (in the 48th hour of temperature management) (p: 0.036) and Glutaryl carnitine value was observed to increase statistically significantly in the 48th hour (p: 0.008). No significant change was observed in C2 (acetyl carnitine), C3 (propionyl Carnitine), C4 (butyryl Carnitine), C4DC (Methyl Malonyl Carnitine), C5 (Isovaleryl Carnitine), C8DC suberyl carnitine, C6 (Hexanoyl Carnitine), C6DC (Asipyl Carnitine), C8 (Octanoyl Carnitine), C8:1 (Octanoyl Carnitione), C10 (Decanoyl Carnitine), C10:1 (Decanoyl Carnitine), C10DC (Sebacil Carnitine), C12 (Dodecanoyl Carnitine), C14 (Myristoyl Carnitine), C14:1 (Tetradecanoyl carnitine), C14:2 (tetradecadineoyl carnitine), C16 (Palmitoyl Carnitine), C16:1 (Palmitoyl Carnitine), C18:1 OH (hydroxyoleyl Carnitine), C18:1 OH (HdroxyOleyl Carnitine) values. Conclusion: We thought that carnitine supplementation could be provided for nutrition products in the first 24 hours of treatment as free carnitine level decreases in the first 24 hours of target-oriented temperature management. Also the level of free carnitine which is an antioxidant increased as the hypothermia phase reached balance in the next 24 hours. Thus, we think that targetoriented temperature management should be applied at least for 48 hours for antioxidant balance.