Karpal tünel sendromu hastalarında kinezyolojik bantlama ve steroid iyontoforezi yöntemlerinin klinik, elektrofizyolojik ve sonografik olarak karşılaştırılması
Karpal tünel sendromu hastalarinda kinezyolojik bantlama ve steroid iyontoforezi yöntemlerinin klinik, elektrofizyolojik ve sonografik olarak karşilaştirilmasi
  1. Tez No: 435612
  2. Yazar: HACER PAKSOY KARATEKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜL ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Karpal tünel sendromu (KTS), median sinirin el bileğinde fleksör retinakulum düzeyinde basısına bağlı olarak oluşan bir tuzak nöropatidir. Hafif ve orta dereceli KTS hastalarında konservatif tedavi yöntemleri ilk seçenektir. Bu yöntemlerin birbirlerine olan üstünlükleri tartışmalıdır. Bu çalışmanın amacı hafif ve orta derece KTS'li hastalarda kinezyolojik bantlama tedavisinin etkilerini klinik, elektrofizyolojik ve ultrasonografik olarak steroid iyontoforez tedavi yöntemi ile karşılaştırmalı olarak araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Mustafa Kemal Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine Ekim 2015 ile Mart 2016 tarihleri arasında başvuran hafif ve orta dereceli KTS tanısı konmuş 28 hasta (43 el bileği) çalışmaya dahil edildi. Hastalar randomize şekilde 2 gruba ayrıldı. Grup 1'deki hastalara haftada 5 defa 2 hafta boyunca toplam 10 seans dekzametazon iyontoforezi, Grup 2'deki hastalara kinezyolojik bantlama haftada 2 defa 3 hafta boyunca toplam 6 kere yapıldı. Her iki gruba tendon ve sinir kaydırma egzersizleri ev programı şeklinde önerildi. Hastalar tedavi öncesinde ve tedavi sonrasında; Boston Semptom Şiddeti Skalası (BSŞS), Boston Fonksiyonel Kapasite Skalası (BFKS), Visuel Ağrı Skalası (VAS), Tinnel testi, Phalen testi, elektrofizyolojik ve ultrasonografik parametreler ile değerlendirildi. Bulgular: Her iki grupta tedavi sonrası median sinir kesitsel alanında anlamlı değişiklik saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Carpal tunnel syndrome (CTS), caused by compression of the median nerve at the level of flexor retinaculum in wrist, is an entrapment neuropathy. Conservative treatments are the first choice in patient with mild to moderate CTS. These methods are controversial superiority of one to another. The aim of this study was to compare the clinical and sonographic findings of kinesiological taping and steroid iontophoresis treatment modalities in patients with CTS. Material and methods: A total of 28 patients (43 wrists) diagnosed of mild to moderate CTS who were admitted to the Mustafa Kemal University Physical Medicine and Rehabilitation outclinic between October 2015 and March 2016 were included in the study. The patients were randomly assigned to two groups. Ten sessions dexamethasone iontophoresis (5 times/week, total 2 weeks) for patients in group 1 and kinesiological taping (2 times/week, total 3 weeks) for patients in group 2 were performed. Tendon and nerve gliding exercises for both groups were suggested as a home program. The patients were evaluated with Boston Symptom Severity Scale (BSSS), Boston Functional Capacity Scores (BFCS), Visual Analog Scala (VAS), Tinnel and Phalen test, electrophysiologic and sonographic parameters before treatment and after treatment. Results: There was no significant change in the cross sectional area of median nerve in both groups (p>0.05).