Çocuk yoğun bakım ünitesinde hasta profili ve mortaliteye etkili faktörlerin incelenmesi
The evaluation of patients profile and factors effecting mortality in OUR pediatric intensive care unit
  1. Tez No: 435625
  2. Yazar: FATMA ZEHRA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DAVUTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çocuk yoğun bakım üniteleri (ÇYBÜ), 365 gün, 24 saat kesintisiz hizmet sunan, çok disiplinli yaklaşım gerektiren bir veya birden fazla organ sistem yetersizliğinden kaynaklanan ya da geçirdikleri cerrahi operasyonlar sonrası genel durumları ve vital bulguları stabil olmayan 1ay -18 yaş arası çocukların bakım ve tedavilerinin yapıldığı ünitelerdir. Ülkemizde ÇYBÜ ve yatak sayısı yetersiz olup bu alanda yapılan çalısmalar da sınırlı sayıdadır. Biz bu çalısmada 01 Aralık 2013 ve 30 Haziran 2015 tarihleri arasında ÇYBÜ'ze yatan hastaları retrospektif olarak inceleyerek, kliniğimizin verilerini ortaya koyup mortalite ve buna etki eden risk faktörlerini belirlemeyi amaçladık. Çalışmaya alınan 454 hastanın 220'si (%48,5) kız, 234'ü (%51,5) erkek olarak tespit edildi. Yoğun bakıma en sık yatış nedeni (110 hasta, %24,2) solunum sistemi hastalıkları idi. Hastaların 213'ünde (%46,9) yoğun bakım yatışları esnasında eşlik eden kronik hastalığı vardı. Mekanik ventilatör ihtiyacı olan hasta sayısı 134 (%29,5) ve mekanik ventilatörde izlenen hastalardan 61'inin (%45,5) eksitus olduğu tespit edildi. Çalışmaya alınan hastaların 59'unda (%12,9) çoklu organ yetmezliği, 68 hastada (%14,9) hiperglisemi, 19 hastada (%4,1) hipoglisemi, 35 hastada (%7,7) trombositopeni tespit edildi. Pozitif inotrop destek alan hasta sayısı 139 (%30,6), kan ve kan ürünü alan hasta sayısı 115 (%25,3) olarak saptandı. Çocuk yoğun bakım ünitemizin mortalitesi %15,6 olarak tespit edildi.Yüksek PRISM skoru, hipoglisemi, trombositopeni varlığı, pozitif inotrop destek alma, kan ve kan ürünü transfüzyonu yapılması, mekanik ventilatör ihtiyacı, çoklu organ yetmezliği, kronik hastalık varlığının mortaliteyi artırdığını tespit ettik. Mortaliteye etkili olarak bulunan parametreler lojistik regresyon analizi ile birlikte değerlendirildiğinde PRISM skoru, mekanik ventilatör ihtiyacı ve kan ve kan ürünü transfüzyon varlığı ile mortalite arasında anlamlı bir ilişki olduğu görüldü. Sonuç olarak ÇYBÜ'nin onsekiz aylık verilerini incelediğimiz bu çalışmada yoğun bakım yatışları açısından özellikle nörölojik defisitli hastaların önemli bir orana sahip olduğunu görmekteyiz. Bu tür hastalar için yakın gelecekte kurulabilecek palyatif rehabilitasyon merkezleri kurulmalıdır. Böylelikle kısıtlı sayıdaki yoğun bakım yatakları ihtiyacı olan kritik hastalar açısından daha etkin kullanılabilecektir. Yoğun bakım hastalarında PRISM skorunun, mekanik ventilatörde kalma, kan ve kan ürünleri transfüzyon yapılmasının mortalite üzerinde etkili olduğunu tespit ettik. PRISM skoru yüksek olan, mekanik ventilatör desteği verilen ve/veya kan ve kan ürünü transfüzyonu yapılan hastaların daha yakın takip edilmesi gerektiği sonucuna vardık. Ortaya koyduğumuz verilerin bundan sonra yapacak olduğumuz hasta takibi, bakımı, hemşirelik hizmetleri ve daha ayrıntılı çalışmalar için yol gösterici olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Pediatric intensive care unity (PICU) offers continuous service 365 days of year and it serves for 24 hours. PICU is requiring multidisciplinary approaches. Children who between 1 months-18 years old and have unstable vital signs or poor general condition because of the single or multiple organ failure or the previous surgery are receive treatment and care in the PICUs. The number of PICU and the bed capacity is insufficient in our country and the studies on this subject is limited. With this study we aimed to determine mortality and the factors effect mortality via clinical data of patients who admitted to our PICU between dates of 01 December 2013 and 30 June 2015 by evaluate them retrospectively. We included 454 patients in this study and the 220 of patients were girls (%48,5) and the 234 of patients were boys (%51,5). The most common reasons of hospitalization in PICU was respiratory system diseases (110 patients, %24,2). The 213 patients (%46,9) had also a chronical disease during the hospitalization in PICU. The number of patients who require mechanical ventilation was 134 (%29,5) and 61 (%45,5) of those patients died during the monitoring at the mechanical ventilation. In patients included study, 59 patients (%12,9) had multiple organ failure, 68 patients (%14,9) had hyperglycaemia, 19 patients (%4,1) had hypoglycaemia, 35 patients (%7,7) had thrombocytopenia. 139 patients (%30,6) had positive inotropic support and 115 (%25,3) patients supported with tranfusion of blood or blood products. The mortality rate of our PICU determined as %15,6. The high PRISM score, hypoglycaemia, thrombocytopenia, support by positive inotrops or transfusion of blood or blood products, requiring mechanical ventilation and multiple organ failure were found to be associated with increased mortality rate. The parameters that exhibited an effect on the mortality were further analyzed using logistic regression analysis in which the PRISM score, requiring mechanical ventilation and transfusion of blood or blood products appeared as factors significantly associated with mortality. Finally, according to 18 months data of PICU, In conculusion, patients with neurologic deficits have an important proportion in PICU. Building pallative rehabilitation centres are very appropriate for these patients. Thereby limited beds in ICU can be used more effectively. Patients with high PRISM scores, mechanical ventilation support and/or blood or blood products transfused should be follow-up closely. Our results are very important and instructive for patient follow-up, care, nursing applications and further studies.