Vehicle license plate detection and recognition
- Tez No: 436084
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. TARKAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tezde, yeni tasarlanan plaka algılama tekniği, doku bazlı teknik ve renk temelli tekniğin ana fikrini harmanlayarak sağlanmaktadır. Bu tezde esas çalışma, plaka numaraları ve karakterleri elde etmek için OCR algoritması kullandıktan sonra görüntü içinde plaka konumunun tespit etmektir. Önerilen teknik, görüntüyü gri skala içine dönüştürmeden, ikili görüntüyü renkli veri görüntüsüne dönüştürerek çalıştırır; bu dönüşümün hedefi, her bir koyu renkli pikseli siyah renge ve herhangi diğer bir rengi de beyaza dönüştürüp, sonrasında, paraziti ortadan kaldırmak için ses redüksiyon tekniği uygulamaktır. Sonrasında algoritma, kütle boyutuna dayalı, istenmeyen siyah pikselleri ortadan kaldırır, iri kütleler görüntüden silindikten sonra, projeksiyon tekniği kullanılarak plakanın olası konumu yerleştirilir ve ondan sonra her alt görüntüye, üzerinde önceden tanımlanmış kenarların sayısı kadar herhangi bir görüntüyü ortadan kaldırmak için cisim sayma tekniği uygulanır. Bunun akabinde de, herhangi bir istenmeyen alt görüntünün kısımlarını, sadece lisans plakasını içermesi gereken tek bir alt görüntü parçası haline gelmesini ortadan kaldırmak için başka bir projeksiyon tekniği uygulanır. Bu yöntem, plakanın konumunu ve görüntünün 89.18'nin plaka üzerine başarı ile yerleştirilmesini saptadığı için, 231 görüntü üzerinde test edilmiştir. Sonrasında da, saptanmış plakanın üzerindeki sayıları ve karakterleri sınıflandırmak için OCR algoritması devreye girer.
Özet (Çeviri)
A proposed new license plate detection technique is provided in this thesis, by mixing the main idea of two other techniques, texture based technique and colour based technique. The main work in this thesis is to locate the license plate location within the image, and then by employing OCR algorithm to obtain the license plate numbers and characters. The proposed technique operates by converting the input coloured image into binary image without converting the image into gray-scale; the target of this conversion is to convert every pixel with dark colour into black and any other colour into white, after this conversion noise reduction technique is applied to eliminate some of the noise. Then the algorithm eliminated unwanted black pixels based on the mass size of the black pixels, large masses are deleted from the image, then projection technique is used to locate the possible location of the license plate, after that object counting technique is applied on every sub image to eliminate any image that doesn't contain a predefined number of edges on it, then another projection technique is applied to eliminate any unwanted parts of sub images to become one sub part of the image that must contain the License plate only . This method was tested on 231 images, to establish the license plate location, and its success of locating the plate on 89.18 present of the image. Then OCR algorithm is engaged to classify the characters and numbers on the detected plate.