Analysis of mitochondrial DNA D-loop and 12S regions of domesticated local chicken
Evcilleştirilmiş yerli tavuklarda mitokondriyal DNA D-loop ve 12S bölgelerinin analizi
  1. Tez No: 436264
  2. Yazar: SAHDI MAHDI TAHA ZEBARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÖZKÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Ziraat, Zooloji, Genetics, Agriculture, Zoology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tavuk, insanlık tarihinin çok eski dönemlerinden günümüze kadar, sadece bir besin kaynağı olarak değil, dini ya da kültürel ritüellerde yahut dekorasyon ve eğlence gibi çeşiti amaçlar da dahil olmak üzere pek çok farklı nedenden ötürü birçok farklı kavim ve millet tarafından yetiştirilmiştir. Irak, tavuğun sıklıkla yetiştirildiği ve özgün ırkların da bulunduğu bir ülkedir. Irak'ta yetişen yerel ırklardan en çok bilinenleri; uzun ötüşlü tavuklar ve dövüş tavuklarıdır (Gallus gallus domesticus). Burada sunulan araştırma, Kuzey Irak coğrafyasının farklı yörelerinde yetiştirilen özgün tavuk ırklarının genetik yapılarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Kuzey Irak Bölgesi'nde yer alan Erbil ve Duhok şehirlerinde bulunan yedi farklı yerleşkeden (Zakho, Amedi, Akre, Bardarash, Harir, Soran ve Shaqlawa) tavuklar alınmış ve bu tavukların tüylerinden mitokondriyal DNA (mt-DNA) izolasyonu yapılmıştır. Elde edilen mt-DNA'ların 12S ve D-loop bölgeleri polimer zincir reaksiyonu (PZR) tekniği ile çoğaltılmış ve elde edilen PZR ürünleri (12S için 947 bp; D-loop bölgesi için 550 bp) yatay elektroferez ile gözlenmiştir. Aynı örnekler, ayrıca gen dizi analizine tabi tutularak, sonuçlar Gen bankasında yayınlanmış veriler ile karşılaştırmış ve filogenetik yapıları tartışılmıştır. Tüm ırklar için 12S gen bölgeleri % 95 benzerlik gösterirken D-loop bölgeleri % 91 oranında benzerlik göstermiştir. Bu sonuçlar, Kuzey Irak yerel tavuk ırklarının mt-DNA'ları hakkındaki ilk bilgilendirici veriyi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the early history of humankind, chickens have been bred by people not only for food but for great variable reasons including religious rituals, social ceremonials, and enrichment of craftsmanship and or excitement. Iraq is one of those countries where chicken is vastly bred and unique races can be found. Two most common local chicken kinds bred in Iraq are chicken with long crows and fighting chickens (Gallus gallus domesticus). The study presented here aims at genetically analyze the local races which are grown in diffferent regions of Iraq. For this purpose, chickens were obtained from seven villages or towns (Zakho, Amedi, Akre, Bardarash, Harir, Soran ve Shaqlawa) located in the cities of Erbil and Duhok of Northern Iraq and mitochondrial DNA (mt-DNA) was isolated from their feathers. 12S and D-loop regions of these mt-DNAs were amplified through Polymerase Chain Reaction (PCR) and the products (947 bp for 12S; 550 bp for D-loop) were visualized via vertical electrophoresis. Additionally, Gene Sequencing Analysis was performed on the same samples, the results were compared to data published in GeneBank and the findings were interpreted phylogenetically. The 12S and D-loop gene regions for all races showed 95% and 91% similarity respectively. These results supply the principal useful information about the mitochondrial DNA D-loop and 12S regions of these local breeds of Northern Iraq.