Hipergeometrik fonksiyonlar yardımıyla elde edilen Riemann-Liouville kesirli integralleri için integral eşitsizlikleri
Generalized fractional integral inequalities involving hypergeometric operators
  1. Tez No: 436295
  2. Yazar: SEDA KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde hipergeometrik fonksiyonlar yardımıyla tanımlanan kesirli integrali ifade ederek, bazı integral eşitsizlikleri üzerinde durulmuştur. Beş bölüm olarak hazırlanan bu çalışmanın, ilk bölümünde; kesirli integral ve kesirli türevin tarihi gelişiminden kısaca bahsedilmiştir. İkinci bölümünde; daha sonraki bölümlerde ihtiyaç duyacağımız tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde; kesirli türev ve integralin genelleştirilmeleri ele alınarak, çalışmanın temelini teşkil eden genelleştirmeler verildi. Bu çalışmanın Orijinal kısımları Dördüncü ve Beşinci bölümde verilmiştir. Dördüncü bölümde, Hipergeometrik fonksiyonların genişletilmesi ele alınarak farklı ispatları verildi. Son bölüm olan beşinci bölümde ise elde edilen genelleştirmeler için bazı Hipergeometrik fonksiyonlar yardımıyla Riemann-Liouville kesirli integralleri için integral eşitsizlikleri verildi.
Özet (Çeviri)
In this paper we establish new generalized fractional integrals inequalities involving hypergeometric operators.This study occur of five part, in the first part; The historical development of fractional integral and fractional derivatives were discussed. In this second part we was given some basic definitions and theorem. In this third section based on the work by taking their generalized fractional integrals constitues generalization was given. Original part of this work are given in the fourth and fifth sections. In the fourth parts; we was given expansion of hypergeometric functions by taking a different proofs. In the last parts, Riemann-Liouville fractional integrals by using some hypergeometric functions for the generalization integral inequalities was given.