Edirne merkezde ilköğretim çağındaki çocukların süt içme alışkanlıklarının belirlenmesi
Determination of milk drinking habits of children in primary school in Edirne
- Tez No: 436463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Gıda tüketimi konusunda pozitif tutumların kazanılması hayatları boyunca sağlıklı olmaları adına oldukça önemlidir. İlköğretim çağındaki çocukların gıda tüketimi okul sağlığı hizmetlerinin bir parçası olarak görülmeli ve süt içme alışkanlığı kazandırılması görev bilinci ile sağlanmalıdır. Bu doğrultuda çalışmanın konusu Edirne merkezde ilköğretim çağındaki çocukların süt içme alışkanlıklarının belirlenmesidir. Çalışmanın amacı sütün kavramsal çerçevesinin açıklanması, ilkokul çağındaki çocuklarda beslenme, önemi ve beslenme sorunlarının değerlendirilmesi, ilkokul çağındaki çocukların beslenmesinde sütün yeri ve okul sütü uygulamalarının irdelenmesi ile birlikte Edirne merkezde ilköğretim çağındaki çocukların süt içme alışkanlıklarının ortaya konulmasıdır.
Özet (Çeviri)
The acquisition of a positive attitude towards food consumption is very important in order to be healthy throughout their lives. The food consumption of children in primary schools must be seen as part of the school health services and to gain the habit of drinking milk should be provided with duty consciousness. The subject of this study is to determine the direction of primary school age children in the habit of drinking milk in the center of Edirne. Explanation of the conceptual framework for the purpose of working dairy, nutrition in children of primary school age, assessment of the importance and nutritional problems in the diets of children of primary school age with examining the place and the school milk practices milk in the center of Edirne is to demonstrate the children's habit of drinking milk in primary schools.