İş–aile çatışmasının örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti üzerine etkisi: Nevşehir örneği
The effect of work–family conflict on organizational commitment and intention to leave: Case of Nevşehir
- Tez No: 436688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ŞAHİN PERÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, Nevşehir'de bulunan otel işletmelerindeki işgörenlerin iş – aile çatışmasının örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti üzerine etkisini ortaya koymaktır. Bunun için Nevşehir'deki otel işletmeleri incelenmiş ve 265 işgörenden veri toplanmıştır. Toplanan veriler ilgili yöntemlerle analiz edilmiştir. Yapılan analizlere göre iş aile çatışmasının örgütsel bağlılık ve işten ayrıma niyeti üzerine etkisi olduğu saptanmıştır. Yine analizlere göre iş aile çatışmasının alt boyutlarından biri olan duygusal bağlılığın güvenirliliği düşük olduğundan değerlendirmeye alınmamıştır. Ayrıca iş aile çatışmasının alt boyutlarının örgütsel bağlılığın alt boyutları üzerinde etkisi olduğu görülmüş ve iş aile çatışmasının işten ayrılma niyeti üzerinde etkisinin ise daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of work–family conflict experienced by hotel employees in Nevşehir on their organizational commitment and intention to leave. Data were collected from 265 hotel employees in Nevşehir. The data were analyzed via relevant methods. After the analysis of the work-family conflict it was found out that it has an effect on the intention to leave and organizational commitment. Moreover emotional commitment which is one of the dimensions of work family conflict was not evaluated since its reliability was too low. It was determined that dimensions of work-family conflict had an impact on dimensions of organizational commitment and work-family conflict had a higher impact on intention to leave.