Fikri mülkiyet haklarının haczi
Levy of intellectual property rights
  1. Tez No: 436835
  2. Yazar: YAVUZ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRAN EKECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Çalışmamızın temel amacı, fikri mülkiyet hakları olarak kabul edilen fikir ve sanat eserleri, markalar, patentler, faydalı modeller ve endüstriyel tasarımlarda haczin konusu, haczin hangi hükümlere göre ve nasıl yapılacağı ve haczin etkileri konularında bilgi vermektir. Bu kapsamda çalışmamız üç bölüme ayrılarak oluşturulmuştur. Çalışmamızın ilk bölümünde, fikri mülkiyet haklarına ilişkin genel bilgiler ve fikri mülkiyet haklarının genel olarak hukuki işlemlere konu olmaları incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde, fikir ve sanat eserlerinin haczi, üçüncü bölümünde ise marka, patent, faydalı model ve endüstriyel tasarımların haczi konuları incelenmiştir. Çalışmamızda FSEK, MarKHKHK, PatKHKHK, EndTasKHKHK ve İİK birlikte değerlendirilmiştir. Çalışmamızda doktrin görüşlerinden ve yargı kararlarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of our study is the idea of accepted ideas and works of art as property rights, trademarks, patents, utility models and confiscation of issues in industrial design, according to foreclosure which terms and how to do and foreclosure effect is to provide information on issues. In this context, our work has been created, divided into three sections. In the first part of our study, general information on intellectual property rights and intellectual property are not subject to the legal process of property rights in general were examined. In the second part of the study, seizure of intellectual and artistic works, and the third part of trademarks, patents, utility models and industrial designs foreclosure issues were examined. FSEK, MarKHKHK, PatKHKHK, EndTasKHKHK and İİK were evaluated together in this study. In this work, doctrine and judicial decisions are utilized.