Üniversite-sanayi işbirliğinde teknoloji transfer ofisleri
University-industry collaboration and technology transfer offices
- Tez No: 436869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yapılan bu çalışmada, üniversite-sanayi işbirliğinde önemli bir arayüz mekanizması olan teknoloji transfer ofislerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu maksatla ülkemizdeki üniversiteler tarafından yeni kurulmaya başlanan ve TÜBİTAK'ın 1513 programı ile desteklenen teknoloji transfer ofislerinin çalışanlarını kapsayan nitel bir araştırma yapılmıştır. Araştırma kapsamında öncelikle üniversite-sanayi işbirliğinin tarihsel gelişimi ve teknoloji transfer ofislerinin ortaya çıkışları açıklanmıştır. Çeşitli ülkelerden örnekler verilerek, bu ülkelerdeki teknoloji transfer ofisleri hakkındaki literatür taraması sonuçlarına yer verilmiştir. Ardından yapılan saha araştırması neticesinde katılımcılardan elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle incelenerek üç kategori altında varılan sonuçlara yer verilmiştir. Özellikle üniversite-sanayi işbirliğinin artırılması maksadıyla teknoloji transfer ofislerinin karşılaştığı engellerin tespit edilmesi ve bu engellerin aşılması için gerekli çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde; araştırmanın konusu, cevap aranan araştırma soruları, araştırmanın önemi, araştırmanın kapsam ve sınırlıkları ile araştırma yöntemi belirtilmiştir. İkinci bölümde; üniversite-sanayi işbirliği kavramının tarihsel gelişiminden bahsedilerek, bu kavramın günümüzde algılanan içeriğe nasıl ulaştığı konusunda bilgiler verilmektedir. Ayrıca üniversite-sanayi işbirliği kapsamında oluşturulan kurumsal arayüz mekanizmaları hakkında yapılan literatür taraması sonuçlarına da yer verilmektedir. Üçüncü bölümde; araştırmanın asıl odak noktası olan teknoloji transfer ofisleri hakkında yapılan literatür taraması sonuçlarına yer verilerek, dünyada ve ülkemizde teknoloji transfer ofislerinin nasıl ortaya çıktığı ve ne gibi işlevleri olduğu konusu üzerinde durulmaktadır. Dördüncü bölümde; belirlenen araştırma sorularına cevap bulunması maksadıyla yapılan saha araştırması bulgularına yer verilmektedir. Teknoloji transfer ofisleri yöneticileri ve çalışanları ile yapılan yarı-yapılandırılmış mülakat sonuçlarından elde edilen veriler, içerik analizine tabi tutularak aktarılmaya çalışılmıştır. Saha araştırmasında 10 farklı üniversiteden toplam 14 katılımcı ile mülakatlar yapılmıştır.Çalışmanın sonuç bölümünde ise; üniversite-sanayi işbirliğinde köprü vazifesi gören teknoloji transfer ofislerinin, dördüncü bölümde belirtilen sorunlarına ilişkin çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate an important interface, technology transfer offices, in the university-industry collaboration. For this purpose, a qualitative research was with the employees of the technology transfer offices which are newly built by universities in our country and granted by TÜBİTAK 1513 program. First, in the study, the historical development of the university-industry collaboration and the appearance of the technology transfer offices were described. Then, the data obtained from the participants in field research are analyzed with the content analysis and conclusions were given in three categories. In particular, the identification of the obstacles faced by the technology transfer offices in university-industry collaboration and the necessary solutions to overcome these barriers are studied. In the first part of the thesis; the subject of the study, the research questions, the importance of research, the research methods and the scope and the limitations of the study were indicated. In the second part; the information about the historical development and the perception of this concept today of university-industry collaboration are given. In addition, literature search results about the interface mechanisms in university-industry collaboration are also included. In the third part, literature search results on technology transfer offices, the main focus of the study, how they emerged in our country and around the world and what functions they have are given. In the fourth part; survey findings of the answers to the research questions in field research are given. The findings from the results, subjected to content analysis, of semi-structured interviews conducted with technology transfer office managers and employees were also given in this part also. In the field research, interviews with a total of 14 participants from 10 different universities have been done. In the conclusion part of the study, solution suggestions to the problems in university-industry collaboration mentioned in the fourth part were given.