Federalism and ethnic conflict in somalia: Khatumo state - Somaliland state conflicts 2012-2015
Somali'de federasyon ve etnik çatışma: Khaatumo devlet-Somaliland devlet çatışmaları 2012-2015
- Tez No: 436896
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ALİ KARASAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Etnisite hukukun üstünlüğüne bitti ve barış klan üstünlüğü olmadan beklenen nereye Bu tez Somali federalizm etkilerini inceler. tez esas olarak, özellikle kendini Somaliland ve Khaatumo rakip devletler aday Somali'nin kuzey bölgelerinde etnik çatışmalar üzerinde duruluyor. Çalışmada ayrıca, öncelik görüşler ve çelişkili gruplara Somali federal hükümetin düşüncelerini verir. Çalışma daha sonra Somali kültüründe geleneksel bir faktör olarak etnik arasında yeniden müzakerelerden getiriyor ve kalıcı bir uzun arasında siyasi katılım yol olarak ülkedeki etnik ya da klan üstünlüğü göre, federal yapılanma yanı sıra etnik çatışmalara yol açabilir, bulur siyasi istikrar sonunda.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the effects of federalism in the Somalia where ethnicity is over the rule of law and no peace is expected without clan supremacy. The thesis mainly focuses on the ethnic conflicts in the northern regions of Somalia particularly the self nominated rival states of Somaliland and Khaatumo. The study also gives priority the opinions and the thoughts of the federal government of Somalia to conflicting groups. The study finds that, according to the ethnic or clan supremacy in the country, federal restructuring may lead to ethnic conflicts as well as later brings renegotiations among the ethnic as a traditional factor in the Somali culture and leads to political participation among to a long lasting political stability eventually.